Yaşam

Hindistan Hükümeti Ülkenin Adını “Bharat” Olarak Değiştirmeyi Planlıyor

1,4 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biridir. Hindistan birçok ülkeden liderlerin katıldığı yıllık G20 zirvesine bu hafta sonu Yeni Delhi’de ev sahipliği yapacak. Başbakan Narendra Modi yönetimindeki hükümet, 9 Eylül’de bu tepede düzenlenecek akşam yemeği için Hindistan hükümetinden gelen konuklara davetiye gönderdi.

Bu davetiyedeki bir cümle de dünya gündemine oturdu. Manzarası da sızdırılan davetiyede Hindistan’ın adı “Hindistan” yerine “Bharat” olduğu ortaya çıktı. Bunun ardından ülkenin adının değişeceğine dair bilgiler ortalıkta dolaşmaya başladı.

Hükümet tarafından gönderilen davetiye:

Yukarıda görebileceğiniz davetiyede Başkan Droupardi Murmu’nun “ Bharat’ın Başkanı ” şeklinde etiketlenmiş görünüyor. Bu ifade tüm sosyal medyada da yayıldı ve ülkenin adının “Hindistan”dan “Bharat”a değiştirilmesinin planlandığı yönünde söylentilerin oluşmasına neden oldu.

“Bharat” adı başlangıçta Hindistan için kullanıldı. Ancak “Hindistan” hem ülke içinde hem de dünya çapında daha yaygın bir isimdi. Yerel halk tarafından sıklıkla ülkenin adı olarak kullanılan “Bharat”, SanskritçeDiyelim ki dilden geliyor.

Bharat’ın ülkenin adı olarak seçilmesi ilk kez değil. Son zamanlarda doğrulanmayan raporlar, 2014’ten bu yana iktidarda olan Modi hükümetinin ülkenin adını resmen değiştirmek için saldırılar planladığını gösterdi.

Değiştirme kararı Modi’nin partisi Bharatiya Janata Partisi (BJT) tarafından destekleniyor. Parti, Hindistan’ın adı İngiliz sömürgeciler Kendisi tarafından getirildiğini ve bunun bir “kölelik sembolü” olduğunu belirtiyor. Uzun yıllar İngiliz egemenliği altında kalan Hindistan, 1947 yılında bağımsızlığını kazandı. Son olarak isim değişikliğinin muhalefet tarafından eleştirildiğini de belirtmek gerekiyor. Muhalefet rakamları, isim değişikliğinin tek bir siyasi partiyi değil, milyarlarca vatandaşı ilgilendirdiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu