Haber

Stoltenberg’den Ankara’ya “İsveç” çağrısı

Yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’daki yemin törenine katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün İstanbul’da Erdoğan ile bir araya geldi. Toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan Stoltenberg, Türkiye’nin İsveç’in İttifaka üyeliğine karşı çıkmayı bir kez daha durdurmasını istedi. Stockholm’ün Ankara’nın güvenlik endişelerini giderdiğini belirten Stoltenberg, “İsveç, Türkiye’nin endişelerini gidermek için önemli somut adımlar attı.” NATO Genel Sekreteri, İsveç’in tüm taahhütlerini yerine getirdiğini belirtti.

Stoltenberg, Türkiye, İsveç ve Finlandiya’dan yetkililerin 12 Haziran haftasında İsveç’in NATO üyeliğini görüşmek üzere bir araya geleceğini duyurdu.

Ankara’nın üyelik onayını bekleyen İsveç’te yeni terörle mücadele yasaları geçen hafta yürürlüğe girdi. İlgili yasalara göre, böyle bir ülkede terör örgütüne üye olmak, üyelere maddi destek sağlamak veya bu örgütlere gelişigüzel destek olmak, büyük bir hata olarak değerlendirilecek ve uzun hapis cezalarına yol açacaktır.

Finlandiya’dan sonra İsveç onay bekliyor

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra onlarca yıllık askeri tarafsızlık ilkesini terk ederek Mayıs 2022’de NATO’ya katılmak için ortak başvuruda bulundu. Finlandiya ve İsveç’in üye olabilmesi için NATO bünyesinde 30 ülkenin onayı gerekiyor. Türkiye ve Macaristan dışındaki NATO üyeleri, İsveç’in üyeliği için meclis onayı verdi. Türkiye, İsveç’in üyeliğini onaylamak için Stockholm’den terör örgütleriyle mücadelede daha somut adımlar beklediğini belirtiyor. Macar hükümeti ise İsveç makamlarının Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın politikalarına yönelik eleştirilerinden rahatsız.

Türkiye ve Macaristan da Finlandiya’nın NATO üyeliğine uzun süre karşı çıktı ancak Ankara ve Budapeşte itirazlarını geri çektikten sonra Finlandiya geçtiğimiz Nisan ayında NATO’ya katıldı.

DW,AFP/SÖ,CO,BK,HT

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu