Ekonomi

ISO Türkiye ihracat iklimi endeksi Mayıs’ta 52,3 oldu

Türkiye imalat kolunun ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat İhracat İklimi Endeksi Mayıs ayında 52,3 oldu.

Endeks, Nisan ayına göre bir miktar düşüş gösterse de, üst üste dördüncü aydır 50 olan eşik değerin üzerinde kalarak ihracat ortamındaki iyileşmenin devam ettiğine işaret ediyor.

Talep koşullarındaki iyileşmeye katkı sağlayan başlıca pazarlardan biri ABD olmuştur. Avrupa’da birçok ülkede büyüme hızı yavaşladı. Diğer bölgelerde ise Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Katar’da ekonomik aktivite belirgin şekilde artmaya devam etti. Ancak Asya’nın bazı bölgelerinde ekonomik büyüme güçlü kaldı. Japonya, Ekim 2013’ten bu yana en hızlı üretim artışını kaydederken, Çin’de yaklaşık iki buçuk yılın en yüksek büyümesi gerçekleşti.

50’nin üzerindeki tüm rakamlar ihracat ortamında iyileşmeye işaret ediyor.

Endekste eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.

ABD’de canlanma var, Avrupa pazarı ivme kaybetti

Talep koşullarındaki iyileşmenin sürmesine katkı sağlayan ana pazarlardan biri de ekonomik aktivitenin art arda dördüncü kez arttığı ABD oldu. Bu ülkede büyüme bir yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesindeydi. Mayıs ayında Avrupa’da üretim genel olarak artış gösterse de birçok ülkede büyüme ivme kaybetti. İmalat sektöründeki zayıflık nedeniyle Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık’ta ekonomik aktivite Nisan ayına göre daha düşük oranda arttı.

PMI endekslerinin sadece imalat sanayi için verildiği Avrupa ülkelerinde, veriler branşta talebin yetersiz olduğuna işaret etti. Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Hollanda’da imalat sanayi üretimi geriledi. Bu trendi bozan ülke, güçlü turizm segmentinin yarattığı talep nedeniyle imalat üretiminin arttığı Yunanistan oldu.

BAE, Suudi Arabistan ve Katar açıkça gelişiyor.

Mayıs ayında Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Katar’da ekonomik aktivite belirgin şekilde artmaya devam etmiş, ancak bu üç ülkeden sadece Katar ivme kazanmıştır. Diğer Orta Doğu ülkelerine bakıldığında, Mısır ve Lübnan’da ekonomik aktivitenin Nisan ayına göre bir miktar daraldığı gözlendi. Asya’nın bazı bölgelerinde ekonomik büyüme güçlü kaldı. Japonya, Ekim 2013’ten bu yana en hızlı üretim artışını kaydederken, Çin’de yaklaşık iki buçuk yılın en yüksek büyümesi gerçekleşti. Hindistan’da ekonomik aktivite, 2010 ortasından bu yana en yüksek artışın görüldüğü Nisan ayına kıyasla yatay kaldı. Büyümenin üst üste dördüncü aydır devam ettiği Rusya’da ekonomik aktivite, bir önceki anket dönemine göre ivme kaybetmekle birlikte güçlü bir şekilde büyümesini sürdürdü.

Açıklanan bilgiler hakkında uzman yorumu

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında yorum yapan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Müdürü Andrew Harker, şunları söyledi:

“Türk imalatçılarının ihracat iklimi iyileşmeye devam etse de, birçok ülkedeki firmalar, üretim talebinin durgun kalması nedeniyle uluslararası pazarlardaki hizmet şirketlerinden gelen güçlü talepten destek buldu. Mevcut toparlanmayı sürdürebilmek için ihracatçıların önümüzdeki aylarda daha dengeli bir büyüme görünümüne ihtiyacı olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu