Haber

İran Cumhurbaşkanı: İran-Suudi Arabistan ilişkileri bölgesel sorunların çözümüne katkı sağlayacak

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkesi ile Suudi Arabistan arasındaki bağlantıların geliştirilmesinin bölgesel konuların analizine katkı sağlayacağını söyledi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçisi Abdullah Suud el-Anzi, Raisi’ye güven mektubunu sundu.

Reisi burada yaptığı konuşmada, “İki ülkenin potansiyelinden yararlanılarak ilişkilerin geliştirilmesi, bölgesel iş birliğinin güçlendirilmesine, bölgenin ve İslam dünyasının sorunlarının çözülmesine katkı sağlayacaktır.” söz konusu.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına değinen Reisi, “İslam dünyasının ortak duruşu, Siyonist rejimin zulmünün önlenmesinde etkili olacaktır.” dedi.

Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçisi Anzi konuşmasında, “İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler güçlü. Çünkü iki milletin ortak noktaları, aralarındaki farklardan daha büyük.” söz konusu.

İran-Suudi Arabistan ilişkileri

İki ülke arasındaki ilişkiler, 2 Ocak 2016’da aralarında Şii din adamı Nimr el-Nimr’in de bulunduğu 47 kişinin Suudi Arabistan’da “terörizm” suçlamasıyla idam edilmesinin ardından bozulmuştu.

İran ve Suudi Arabistan, 10 Mart’ta 7 yıl aradan sonra ilişkileri normalleştirme kararı alarak karşılıklı büyükelçiliklerin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaşmaya vardı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ve Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Farhan, 6 Nisan’da Pekin’de bir araya gelerek iki ülkenin büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda mutabakata vardı.

Abdullahiyan, 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçisini kendilerine tanıttığını, kendilerinin de kısa süre içinde Riyad’a atanacak büyükelçi hakkında Suudi Arabistan’a bilgi vereceklerini söyledi.

İran Bakanı Abdullahiyan, 17 Ağustos’ta Suudi Arabistan’a resmi bir ziyarette bulundu.

İran’ın Riyad Büyükelçisi Ali İstek İnayeti, 3 Eylül’de görevine başladı.

iskilip-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu