Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Deprem bölgesinde 2 ayda 75 bin konut teslim edilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Deprem konutları için kura ve anahtar teslim töreninde. “İnşallah 2 ay içerisinde deprem bölgesinde 75 bin konutun teslimatını tamamlayacağız. Amacımız her ay 15-20 bin konut ve köy evini hak sahipleriyle buluşturmak. Böylece önümüzdeki dönemde de önemli bir başarı yakalamış olacağız. Yıl sonuna kadar temeli atıldıktan sonra inşaatı bir yıl içinde tamamlama sözümüzü yerine getireceğiz.” Şu ana kadar 200 bin konutu teslim etmiş olacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi bugün kapalı SporSalonu’nda gerçekleştirilen Deprem Konut Çekilişi ve Anahtar Teslim Törenine katıldı. Erdoğan kısaca şöyle konuştu:

“DEPR BÖLGESİNE 1 MİLYON ÇADIR, 215 BİNİN ÜZERİNDE KONTEYNER GÖNDERİLDİ Acil servis “KURULDU”

“Yaklaşık 1 yıl önce, 6 Şubat sabahı erken saatlerde yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli depremde kaybettiğimiz canların acısı, ilk günkü gibi yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Bu vesileyle her birine Allah’tan rahmet diliyorum. Depremde kaybettiğimiz 53 bini aşkın vatandaşımıza rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.Yüzyılın felaketinde yaralanan 107 bini aşkın vatandaşımıza da geçmiş olsun dileklerimi yineliyorum.

Deprem 11 il, 124 ilçe, 7 bine yakın köy ve mahallede ağır yıkıma neden olurken, 14 milyon vatandaşımız afetten doğrudan etkilendi. Öyle ki depremde yıkılan yaklaşık 39 bin binanın 26 bininde arama kurtarma çalışması yapılması gerekti. Ayrıca 200 binin üzerinde ağır hasarlı binayla karşılaşıldı. Deprem bölgesine 1 milyon çadır gönderildi, 215 binin üzerinde konteyner kuruldu, 349 bin haneye kira yardımı yapıldı, taşınma ve destek ödemeleri yapıldı.

“BU AFET BİR BAKIM DÜNYANIN EN BÜYÜK ARAMA KURTARMA OPERASYONUDUR”

Deprem bölgesinde müdahale çalışmalarına toplam 650 bin işçi katıldı. 11 bin 500’ü yabancı ekip olmak üzere 35 bin 250 arama kurtarma çalışanımız, 142 bin güvenlik korucumuz, sağlık çalışanımız, madencimiz, ormancımız ve gönüllümüz olmak üzere tüm bu kardeşlerime şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Aynı şekilde bölgede yürütülen çalışmalara 20 bin iş makinesi ve araç, 141 helikopter, 182 uçak ve 23 gemi katıldı. Deprem bölgesi geneline 150 bin tır yardım gönderilirken, 20 milyon gıda kolisi dağıtıldı. Günde 4 milyon kişiye yemek hizmeti verildi. Aslında bu felaket bir bakıma dünyanın en büyük arama-kurtarma ve güzelleştirme operasyonudur.

Hatay, depremde can kaybı ve yıkılan bina sayısı açısından en fazla zarar gören il oldu. Depremin ardından ikinci gün Hatay’a geldiğimizde karşılaştığımız manzarayı asla unutmadık ve asla unutmayacağız. İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hatay’ın yaşadığı yıkım gerçekten büyüktü. Hatay’ın bu büyük felaketten sonraki durumunu görünce gözleri yaş dökmeyen, yüreği ağırlaşmayanların yüreği kurumuş demektir.

Hatay’da kurulup dağıtılan çadır sayısı 286 bine, konteyner sayısı 57 bine ulaşırken, yurtlarda ve kamu tesislerinde 38 bin kişiyi ağırladık. Ayrıca kırsal kesimde 14 bin 664 konteyner kurarak 57 binden fazla kişiye geçici barınma imkanı sağladık.

“HATAY’DA 150 BİNE YAKLAŞIK HAK SAHİBİ BELİRTTİK”

Elde edilen bulgular ışığında Hatay’da 135 bin 589 konut, 15 bin 599 iş yeri ve 778 ahır olmak üzere toplam 150 bine yakın faydalanıcı tespit ettik. Detaylı çalışmalar sonucunda deprem bölgesindeki yararlanıcıların mutlak sayısı 390 bin olarak belirlendi. Bugünkü kura töreniyle il ve ilçe merkezlerimizde 6.572, kırsal kesimde 703 olmak üzere 7.275 hak sahibinin konutlarının anahtarlarını teslim ediyoruz.

“DEPREM BÖLGESİNDE 75 BİN KONUTUN TESLİMİNİ 2 AYDA TAMAMLAYACAĞIZ”

Bölge genelinde üretimi devam eden 40 bin konutu inşaatları tamamlanarak kademeli olarak hak sahiplerine teslim edeceğiz. İnşallah 2 ay içerisinde deprem bölgesi genelinde 75 bin konutun teslimatını tamamlayacağız. Hedefimiz önümüzdeki dönemde her ay 15-20 bin konut ve köy evini hak sahipleri ile buluşturmak. Böylece temel atma töreninden itibaren bir yıl içinde inşaatı tamamlama sözümüzü yerine getirmiş olacağız ve yıl sonuna kadar 200 bin konutu teslim etmiş olacağız.

“HİÇ KİMSENİN HAKKI KABUL EDİLMEYECEK, KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK”

Defne Hastanesi için ne dediler? ‘Böyle bir şey yok’ dediler. Peki ne oldu? Defne’yi yaptık mı? Yaptık. Bu kardeşiniz açılış törenini bakanı ve tüm ekibiyle bizzat mı gerçekleştirdi? Bunu o sağladı. Çünkü hiçbir zaman yalanlar üzerine gerçeği inşa etmedik. Vatandaşlarımızın bu konuda gönül rahatlığı içinde olması, devletine ve bize güvenmesi gerekiyor. Kimsenin hakkı çiğnenmeyecek, kimse mağdur edilmeyecektir. Karşılıklı anlayışla, sabırla, çabayla, dayanışmayla aşamayacağımız hiçbir sorun yoktur. Aslında deprem bölgesindeki şehirlerimizde sadece konut ve iş yeri inşa etmiyoruz. Bu şehirlerin meydanlarını, ana caddelerini tarihi ve kültürel dokularına uygun olarak yeniden düzenliyoruz. Bu şehirlerimizin altyapısını canlandırmak adına İller Bankamız aracılığıyla yerel yönetimlerimize 56 milyar lira hibe desteği veriyoruz. İnşallah bu yaz ayları deprem bölgesindeki şehirlerimizde tam bir altyapı seferberliğiyle geçecek.

Cumhuriyetimizin ilk yüzyılının en büyük başarısı Hatay’ın vatana bağlanmasıydı. Türkiye Yüzyılında Hatay dahil ülkenin her karışını güven içinde, huzur içinde, refah içinde yaşayabileceğimiz bir ülkeye dönüştürmenin mücadelesini veriyoruz. Sorunlarımız, eksikliklerimiz yok mu? Elbette var. Ama şükürler olsun ki tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dediğimiz büyük ve güçlü Türkiye’ye ulaşma kararlılığımız hepsinin üstündedir.

“Hedeflerimize kararlılıkla ulaşmaya devam ederken, başta deprem felaketleri, terör saldırıları ve ekonomik tuzaklar olmak üzere olası tehditleri birer birer ortadan kaldırmaya kararlıyız.”

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu