Haber

Cezayirli ve ABD’li yetkililer ikili ilişkileri görüştü

Cezayir Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ammar Billani ve ABD’nin Cezayir Büyükelçisi Elizabeth Aubin, Cezayir-ABD ilişkilerini ele aldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Cezayir Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Billani ile ABD’nin Cezayir Büyükelçisi Aubin’in bir araya geldiği belirtildi.

Açıklamada, Cezayir ile ABD tarafının son dönemde özellikle ekonomik alanda olumlu gelişmelere sahne olan iki ülke arasındaki ilişkileri ve ikili iş birliğini geliştirmenin yollarını görüştükleri belirtildi.

Yakın zamanda yürürlüğe giren yatırım yasasını hatırlatan Billani, Cezayir’de yatırım için yerli ve yabancı yatırımcılara sağlanan ayrıcalık ve teşvikleri aktarırken, bu fırsatı değerlendirerek ABD’li şirketlere Cezayir’de yatırım yapma çağrısı yaptığı kaydedildi.

ABD Büyükelçisi Aubin’in, yeni yatırım yasasının özellikle yasal garantiler ve vergi avantajları açısından getirdiği büyük avantajların ve yabancı yatırımcılara verilen tavizlerin ABD’li şirketlerin ilgisini çektiğini vurguladığı belirtildi.

Görüşmede ayrıca iki ülke arasında kültür ve güvenlik alanında iş birliği ile Sahel Bölgesi ve Batı Sahra konularının ele alındığı duyuruldu.

Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman da 1 Şubat’ta bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu