Haber

Akdeniz Üniversitesi’nde sağlık çalışanları eylemin ikinci gününde

ANTALYA –Sağlık ve sosyal hizmet kolunda görev yapan 21 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla kurulan Sağlık ve Sosyal Hizmet Birlik ve Çaba Platformu (SABİM), ikinci gününde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi B Blok önünde basın açıklaması yaptı. başlattıkları iş durdurma eylemi.

Muayene için gelen bazı hastalar, anons öncesi hastane alanında yürüyen sağlık çalışanlarının protestosuna destek verdi.

‘5-10 DAKİKALIK MUAYENE SÜRELERİ SİSTEMİ BU NOKTAYA GETİRDİ’

SABİM üyeleri adına açıklama yapan Tabipler Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Özgür Cengiz, sağlıkta şiddeti önlemek, 5 temel talebi karşılamak için 1-2 Ağustos’ta ülke genelindeki işlerinden ayrılma kararı aldıklarını söyledi. mali haklar, özlük hakları, çalışma koşulları ve liyakat olarak belirlenmiştir. Sağlıkta şiddeti önlemek için sadece yasaların yeterli olmadığını belirten Cengiz, “Kiralık alana dönüştürülen sağlık sisteminde sağlık çalışanlarına karşı kışkırtılan toplumsal yaklaşım, saygınlığın yok edilmesi, denenen sınırlı hizmet. eksik istihdam, sanal sıralar, 5-10 dakikalık muayene süreleri ile verilmesi, şiddet üreten bu sistem de çok önemli. biliyoruz” dedi.

‘İŞ HUKUKUNA ŞARTSIZ ÖDEME YAPILIYOR’

Sağlık ve sosyal hizmetler sektöründe çalışanların alım gücünün hızla düştüğünü vurgulayan Cengiz, “Reel enflasyon karşısında sadece yüzde 17,5’lik bir artış görüyoruz. Fazla mesai ücretimiz iş kanununa göre normal fazla mesaimizin 2 katı olması gerekirken, yarısından azını alıyoruz. Ailelerimizin asgari geçim ihtiyaçlarını bile karşılayamıyoruz, temel giderlerimizi karşılamakta zorlanıyoruz” dedi.

‘SAĞLIK DURUMU VAR ​​VE GERİ DÖNÜŞÜ YOK’

Sağlık sisteminde büyük bir düzensizlik ve huzursuzluk olduğunun altını çizen Tabipler Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Özgür Cengiz, Sıhhat Sen’in toplu sözleşme taleplerini şu sözlerle eleştirdi: Utanır hale geldik. Sıhhat Sen’in toplu sözleşme teklifinde sunduğu dayanışma ücretini, sendika ikramiyesinin barajlara bağlanmasını, ayrımcılığa neden olan ‘tıbbi olmayan’ sözünü kabul etmiyoruz. Sağlığın en temel hak olduğunu biliyoruz. Sağlık hizmetleri bir ekip işi ve bir bütündür. Ülkemizde ideal sağlık sisteminin kurulmasının ve herkesin nitelikli tedavi hakkının en büyük destekçisiyiz” dedi.

nallihan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu