Ekonomi

Ardahan’da meralarda hayvanlar otlatılmaya başlandı

Ardahan’da meralarda hayvanlar otlatılmaya başlandı

ARDAHAN Büyükbaş hayvan bakımından zengin olan Ardahan’da, uzun bir kışın ardından yetiştiriciler, hayvanlarını ahırlardan çıkarıp, otlatmaya bıraktı.

Kış mevsiminin sert geçtiği illerden biri olan Ardahan’da, baharın gelmesi ve doğanın canlanmasıyla birlikte karlı dağların önündeki çayır ve meralarda binlerce büyükbaş ve küçükbaş hayvan otlatmaya başladı. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yılın 6 ayının soğuk ve sert geçen Ardahan’da baharın gelmesiyle birlikte meralardaki verimli meralar yemyeşil oldu. Büyükbaş hayvan varlığı açısından güçlü olan kentte, aylardır dondurucu soğuğa rağmen hayvanlarını zor şartlar altında ahırlarda besleyen yetiştiriciler, karların erimesinin ardından gelen baharın sevincini yaşıyor.

Son günlerde etkili olan sağanak yağışın yerini güneşli havalara bırakmasıyla birlikte yetiştiriciler, yem maliyetlerini düşürmek ve sağlıklı beslenmeleri için hayvanlarını ahırlardan çıkarıp meralara götürüyor. Büyükbaş hayvan otlatan Mesut Yıldız, uzun geçen kışın ardından baharın geldiğini belirterek, “Karların erimesiyle meralar, meralar yeşerdi. Ancak biz çiftçiler hayvanlarımızı otlaklarda otlatıyoruz. Maliyetler bize çok geldi. .Hayvanlarımızı meraya götürmek bize ilaç gibi geldi.”

Yıldız ayrıca, Ardahan’a özgü bir durumda meraların yemyeşil, dağların hala karla kaplı olmasının bölgenin zenginliğinin ifadesi olduğunu söyledi.

kumlu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu