Ekonomi

7 başlıkla geçen hafta

1- Bakan Şimşek: Temmuz’da KKM için şirketlerin vergi avantajını yenilemeyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Temmuz’da Kur Korumalı Mevduat için şirketlerin vergi avantajını yenilemeyeceklerini söyledi.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), normalleşme adımları kapsamında ihracat bedellerinin ve Döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin TCMB’ye satış yükümlülüğü oranlarını yüzde 40’tan yüzde 30’a indireceği bildirildi.

2- Euro Bölgesi’nde bir dönemin sonu

Avrupa Merkez Bankası (AMB), beklentilere paralel olarak faiz oranlarında 25 baz puanlık indirime giderek mevduat faizini yüzde 3,75 seviyesine düşürdü. Karar metninde “Faizleri gerektiği sürece yeterince kısıtlayıcı tutacağız. Yönetim Konseyi belirli bir oran için önceden taahhütte bulunmuyor.” ifadesi yer aldı.

3- Putin: Türkiye’ye Batı finansmanı ilişkilerde tehdit oluşturabilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’de hükümetin ekonomik bloku son zamanlarda Batılı finans kuruluşlarından hibe almaya ağırlık veriyor. Bu muhtemelen kötü bir şey değil ama eğer Rusya ile ticari ve ekonomik ilişkilerin kısıtlanmasıyla bağlantılı olursa, o zaman Türk ekonomisinin kazancından çok kaybı olur. Bana göre böyle bir tehdit var” değerlendirmesinde bulundu.

4- Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye ek 18 milyar dolarlık finansman

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, halihazırda yürütülen tüm fonlara ek olarak Türkiye’ye 18 milyar dolarlık finansman geleceğini bildirdi.

5- Erdoğan: Emeklinin bayram ikramiyesi 10-14 Haziran’da yatacak

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sona erdi. Toplantının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söz verdikleri gibi emekli ve çalışanları enflasyona ezdirmediklerini belirterek, emekli bayram ikramiyelerinin 10-14 Haziran tarihinde yatacağını söyledi. Erdoğan, bayram tatilinin son iki günü idari tatil olmak üzere dokuz güne çıktığını söyledi.

6- TL’nin reel değeri 2021’den beri en yüksek seviyesinde

TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru Mayıs’ta 61,46 ile Eylül 2021’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı

7- Hazine’den Borsa ve kripto kazancının vergilendirilmesi çalışması

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın borsa yatırımları ve kripto varlıklardan elde edilenler dahil finansal faaliyetlerin vergilendirilmesine yönelik bir çalışmayı sürdürdüğü belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu