Ekonomi

Togg’dan sonra otomotiv sektöründe bir adım daha! Akü fabrikasının temeli bugün atılıyor

Türkiye’nin global mobilite markası Togg ve Çinli enerji şirketi Farasis ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirmek amacıyla kurulan Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri’nin Pil Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi için saat 14:00’te inşaata başlama töreni düzenlenecek.

KRİTİK ADIMLAR

İlgili Makaleler

Açıklamaya göre Türkiye, küresel otomotiv endüstrisindeki değişim ve dönüşümü yakalamak için önemli adımlar atıyor. Togg’un T10X modelinin seri üretim bandından indirilip yollara inmesinin ardından elektrikli araçların en değerli bileşenlerinden biri olan batarya konusunda kritik bir adım atılıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gemlik’teki üretim üssünde Togg’un seri üretiminin ardından şunları söyledi: bursaTürkiye’de yatırımların sürdüğünü ve Türkiye’nin ilk akü fabrikasının temellerinin burada atılacağını belirtti.

“İSTİHDAM BURSA’YA VE TÜRKİYE’YE ÖNEMLİ GELİR OLACAK”

Türkiye’ye önemli kabiliyetler kazandıracak akü fabrikası, bursaİstihdam açısından da değerli bir getiri sağlayacağını belirten Varank, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanı Pazartesi günü bursa ‘ ve Gemlik’i ziyaret edecek. Türkiye’de çok değerli bir yatırımın daha temelini atacağız. ‘Türkiye Yüzyılı’nın bir imzasının daha temelini atacağız. Türkiye’nin ilk akü fabrikasının temellerini atacağız. Bu teknoloji Türkiye’ye çok değerli yetenekler kazandıracak. Ülkemiz ekonomisine değerli katkılar sağlayacaktır. İstihdam açısından bursaTürkiye’ye ve Türkiye’ye değerli bir dönüş olacak.”

“BÜTÜN TÜRKİYEYİ O GELİŞTİRECEK”

Katma değerli üretimin ve katma değerli gelişmenin anahtarının bu tür yatırımlar olduğuna işaret eden Varank, “Bugüne kadar olduğu gibi bu yatırımlara da devam edeceğiz. Bursa gibi önemli bir sanayi kenti bu yatırımlardan nasibini alacaktır. Buraya yaptığımız yatırımlar tam da bu, şehri değil tüm Türkiye’yi kalkındıracak.” değerlendirmesini yaptı.

HEDEF 2024 SONUNDA TAMAMLANACAK

Togg’un Gemlik’teki üretim üssünün yanında 607 bin metrekare alana kurulacak olan Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi’nin 2024 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. Son nesil, yüksek enerji yoğunluklu batarya hücreleri devreye girecek. hücre, modül ve paketlerin üretileceği yerleşkede üretilecektir.

ÇEVRECİ ÜLKELERE SABİT ENERJİ DEPOLAMA HİZMETİ SUNACAĞIZ

Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi ile Türkiye, bu alanda Avrupa ve Ortadoğu’nun değerli bir entegre güç depolama merkezi haline gelecektir. Böylece Türkiye, çok az ülkede bulunan hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacaktır. 2031’in prestijiyle yıllık üretim kapasitesi 20 GWh’e ulaşacak olan Siro, geliştirdiği tüm ürün ve çözümlerin fikri mülkiyetine sahip olacak. Siro, Türkiye’nin yanı sıra komşu ülkelere endüstriyel uygulamalar, deniz araçları ve yenilenebilir enerji için sabit güç depolama hizmetleri sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu