Ekonomi

Tıbbi ve aromatik bitkilere ilgi artıyor

ORDU (İGFA) – Ordu, kozmetik ve ilaç endüstrisinin ham maddesi olan tıbbi ve aromatik bitkilerin üssü haline geliyor. Lider Güler öncülüğünde lavantadan ekinezyaya, kantarondan tıbbi naneye kadar tıbbi ve aromatik bitkiler yeterli olgunluğa ulaştıklarında hasat edilmekte ve Karadeniz’in ilk ve tek Biyoinovasyon merkezinde işlenmektedir. , sabun, yağ gibi bitkilerden katma değeri yüksek ürünler elde etmek amacı ile. Çay, çay gibi işler deneniyor.

VATANDAŞLAR ÜRETİME TEŞVİK EDİLİYOR

Ticari değeri açısından maliyeti yüksek olan tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi ve üretimi için Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından denemeler yapılırken, vatandaşlara yeni fayda kapıları açılabilmesi için fidan ve teknik donatı temin ediliyor. üretimi teşvik etmek.

“EKONOMİMİZE KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

İlaç ve kozmetik sanayinde kullanılan tıbbi aromatik bitkilerin Ordu ekonomisine katkı sağlayacağını belirten Lider Güler, “Ordu’da tarımda lider durumdayız. Klasik belediyecilik dışında çalışıyoruz. Ekonomimize katkı sağlayacak tıbbi aromatik bitkiler yetiştiriyoruz. Baktığınızda fındığın dönümünden 2 bin 2 bin 500 TL kazanmak mümkünken, tıbbi aromatik bitkilerden 60, 70 bin TL kazanmak mümkün. Salepten ekinezyaya, melisaya kadar eserler üretiyoruz. Bu eserler ilaç ve makyaj malzemeleri üretiminde de kullanılabilir. Dolayısıyla bu çalışmalarımızla ekonomimize katkı sağlıyoruz” dedi.

Öte yandan Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu ilçesinde tahsis edilen alanda üretimine devam edilen eserler, yine Gürgentepe, Kabadüz ve Mesudiye ilçelerindeki üretici bahçelerinde yetiştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu