Ekonomi

Tekirdağ’daki barajda rekor düşüş

Süleymanpaşa ilçesine içme suyu sağlayan Naip Barajı’nın doluluk oranı geçen yılın aynı döneminde yüzde 33 iken yüzde 8’e düştü.

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İşletmesi (TESKİ) Genel Müdürü Turhan Toprak, son dönemde yaşanan yağışların barajlara pek etkisinin olmadığını söyledi.

Mevsim normallerinin altında yağışlar ve iklim değişikliği nedeniyle bu yıl kentte ciddi bir kuraklık yaşandığını belirten Toprak, şöyle konuştu:

“Buna bağlı olarak yaz aylarında yüksek sıcaklıklar nedeniyle vatandaşlarımız çok fazla su kullanıyor ve dolayısıyla su kaynaklarımızda yetersizlik yaşanıyor. Son yıllarda ortalamanın altında yağış alıyoruz. Bu nedenle de çok yüksek düşüşler yaşandı. Barajlarımız ve yerüstü su kaynaklarımız.”

Bazı ilçelerde su sorunu yaşanıyor

Toprak, kentteki kuyularda her yıl 2 metreye varan azalmalar yaşandığını, bazı ilçelerde ise su sıkıntısı yaşanmaya başladığını belirtti.

Naip Barajı’nda su seviyesinin azalmaya devam ettiğini belirten Toprak, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla günlük 8 bin 500 metreküp suyu ilçemize ulaştırabiliyoruz. Bu da yeterli olmuyor ve mahallelerimizin bazı kesimlerinde, özellikle üst kesimlerde, bazı saatlerde su sıkıntısı ve alçak basınç oluşmasına neden oluyor. Günlük olarak Naip Barajı’ndan su alamadığımız için tüm ilçeye istikrarlı bir şekilde su sağlayamıyoruz. Şimdilik neredeyse imkansız hale geldi. Vatandaşlarımızdan bu konuda anlayış ve tasarruf bekliyoruz. Önemli. halı yıkama, araç yıkama, sokak temizliği, çim ve bahçe sulama gibi faaliyetlerden tamamen vazgeçip, diğer ihtiyaçlarımızı da önemli ölçüde ekonomik bir şekilde karşılamak.”

Toprak, Naip Barajı’nın doluluk oranının 2021’de yüzde 43, 2022’de yüzde 33 olduğunu, 2023’te ise yüzde 8’e düştüğünü belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu