Haber

Taner Yıldız’ın, Maden Mühendislerinin Sunumu Sırasında Şirket Yöneticisiyle Sohbet Etmesi Tartışma Yarattı: “Üslup Seviyenize İnmek İstemiyorum.

TAMER ARDA ERŞİN

Amasra’da 42 madencinin yaşamını yitirdiği faciaya ilişkin TBMM’de kurulan komitede faciaya ait sunum yapan Maden Mühendisleri Odası Lideri Ayhan Yüksel’in sunum yaptığı sırada Komisyon Başkanı Taner Yıldız’ın maden şirketinin yöneticisi ile sohbet etmesi tartışma yarattı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın görüşmeyi hatırlattığı Yıldız, “Başkasına mani oldum mu” diye kendini savundu. Gerilim sürerken Yavuzyılmaz, “Aramızdaki diyalogun seviyesini düşürmeyin. Üslup seviyenize inmek istemiyorum, inmem de mümkün değil” dedi. Yıldız ise Yavuzyılmaz’a “Siz hakareti hak eden birisiniz ama etmeyeceğim” diye seslendi.

Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilişkin maden ocağında 14 Ekim 2022 tarihinde meydana gelen ve 42 madenci hayatını yitirmesiyle sonuçlanan faciaya ait TBMM’de kurulan Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu bugün toplandı. Komisyonda bugün Maden Mühendisleri Odası, Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve İmbat Madencilik Enerji Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yetkilileri sunum yapıyor.

Maden Mühendisleri Odası Lideri Ayhan Yüksel, kazaya ait bilgi alma konusunda zorlandıklarını vurgulayarak, kazanın nedenleri konusunda yetkileri doğrultusunda ilgili kurumlardan kazaya ait bilgi ve dokümanlar verilmediğini söyledi. Yüksel, yaşanılan durumu şöyle açıkladı:

“Bilgi ve dokümanları mevzuatımız kararlarına dayanarak, Bartın Cumhuriyet Savcılığı, Güç Bakanlığı’ndan, Taş Kömürü Kurumu ve Amasra Müessese Müdürlüğü’nden resmi olarak istedik. Lakin istediğimiz resmi evraklar ne yazık ki elimize ulaşmadı. Yalnızca Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun bunu veremeyeceğini söyleyen yazısı var. İstediğimiz dokümanlar de ocağın planı, projesi, havalandırma ve sensörlerin yerleşim planı üzere 15 unsurluk konu vardı. 15 unsurluk konu elimize geçmiş olsaydı kazayı bir tek yeraltına girip tamamlanması haricindeki büyük kısmını aydınlatmış olurduk.”

“SORUMLULARIN GEREKEN CEZAYI ALMAMASI DA NEDENLERİ ARASINDA”

Yüksel edindikleri bilgi doğrultusunda olayın grizu patlaması olduğunu dile getirerek, kazanın dolaylı nedenleri arasında daha önceki madenlerde yaşanan kazaların ardından sorumluların yargılanmamasını olduğunu da söyledi. Yüksel şöyle konuştu:

“2005, Gediz, 18 kişinin vefatı ile sonuçlanan grizu patlaması sorumlular çok kısa bir müddet açık cezaevinde kalmışlardır. 2010 Karadon, 30 kişinin vefatı ile sonuçlanan grizu patlaması dava hala devam etmektedir. 2014 Soma, 301 kişinin vefatı ile sonuçlanan ocak yangını birinci sefer değerli cezalar verilmiştir. Meğer ülke madencilik tarihimiz facialarla doludur ve ne yazık ki başka facialarda sorumlular karar giymemiştir. ya para cezası almışlardır ya da HAGB kararı verilmiştir.”

“MAPEG’İN ONAYLADIĞI PROJELERİN YÜZDE 95’İ BİLİME UYGUN DEĞİL”

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MAPEG) onayladığı projeleri de eleştiren Yüksel, yeni faciaların yaşanabileceğine şöyle işaret etti:

“MAPEG tarafından onaylanan madencilik projelerinin en az yüzde 95’i bilim ve tekniğe uygun projeler değildir. Bugüne kadar MAPEG tarafından bilime ve tekniğe uygun görülmediği için reddedilmiş bir madencilik projesi yoktur desek yanlış olmaz. 1475 sayılı İş Kanun’unda bulunan kurma müsaadesi ve işletme evrakı bürokratik süreçler nedeniyle 4857 sayılı İş Kanunu’nda kaldırılmıştır.”

TANER YILDIZ SUNUM SIRASINDA MADEN ŞİRKETİNİN YETKİLİSİYLE SOHBET ETTİ

Yüksel sunum yaparken Komisyon Başkanı Taner Yıldız’ın yanındaki komite üyesi ile sohbet etmesi dikkat çekti. Yıldız, komiteye sunum yapmaya gelen maden şirketi yönetici ile de Yüksel’in sunumunun neredeyse yarısı boyunca sohbet etti. Yüksel’in sunumu bitirdiği sırada maden şirketinin yöneticisi ile Yıldız’ın sohbetti de sona erdi.

“BAŞKASINA MANİ OLDUM MU” SAVUNMASI

Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Çağlar Öztürk sunum yaparken, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Öztürk’e soru sordu. Komite Lideri Yıldız, Yavuzyılmaz’a müdahale ederek, “Deniz Bey ikiniz konuşun isterseniz” diye araya girdi. Yavuzyılmaz, Yıldız’ın maden şirketi yöneticisi ile konuşmasını hatırlatarak, “Siz demin konuşuyordunuz ama” dedi. Yıldız ise şirket yöneticisiyle dakikalarca süren sohbetine ait “Başkasına mani oldum mu” diyerek kendini savundu.

Yavuzyılmaz, soru sormasına müdahale eden Yıldız’a “Siz mi belirleyeceksiniz benim soru sormamı” diye itiraz etti. Yıldız, “Evet, ben belirleyeceğim” diye yanıt verdi. Yavuzyılmaz, üslup konusunda Yıldız’ı uyararak, “Ne yapacaksınız, hakaret mi edeceksiniz, küfür mü edeceksiniz? Canınız başka bir şeye sıkıldı herhalde bana patlıyorsunuz” diye reaksiyon gösterdi. Yıldız, “Üçüncü defadır söylüyorum, anlaşılmıyor mu lafım? Siz soruyu yarım saat sonra sorduğunuzda gündemden mi düşecekti? Bütün arkadaşlar bekliyor, siz de bekleyeceksiniz. Üçüncü defadır söylüyorum, sürekli müdahalede bulunuyorsunuz” diye konuştu.

“SİZE KARŞI YAPIYORUM BUNU”

Yavuzyılmaz, Yıldız’ın kendine müdahalede bulunduğunu söylerken, Yıldız “Ben size müdahale ediyorum şu an. Konuşmayın lütfen. Yarım saat sonra sorabilirsiniz bu soruyu. Siz nezaketi istismar ettiğiniz için bu üsluba zorluyorsunuz” dedi. Yavuzyılmaz, Yıldız’ı üslup ve sesinin düzeyi konusunda tekrar uyardı. Yıldız, “Size karşı yapıyorum bunu” diye müdahalesini sürdürdü. Yavuzyılmaz da kendisinin de Yıldız’a karşı aynı üslupla cevap vereceği uyarısında bulundu. Yıldız, şunları söyledi:

“BUNDAN SONRA SİZE SÖZ VERMEYECEĞİM”

“Saygısızlık yapmayın, ısrarla anlamıyorsunuz. Niye başka bir arkadaşı ikaz etmiyorum da sürekli sizi ikaz ediyorum, bunun farkında mısınız? Niye istismar ediyorsunuz? Burada gece 1’e kadar toplantı devam etti, hiçbir gerçek örtülmedi. Sizin üslupsuzluğunuz burada konuşulan. Öteki bir şey değil. Bundan sonra size kelam vermeyeceğim.”

“DİYALOGUN DÜZEYİNİ DÜŞÜRMEYİN. ÜSLUP DÜZEYİNİZE İNMEK İSTEMİYORUM, İNMEM DE MÜMKÜN DEĞİL”

Yavuzyılmaz, “Aramızdaki diyalogun düzeyini düşürmeyin. Üslup düzeyinize inmek istemiyorum, inmem de mümkün değil” diye tekrar uyarı yaptı ve gerçeğin üstünün örtülmek istendiğini söyledi.  Yıldız, “Siz de bundan sonra kelam almadan konuşmayacaksınız. Siz istismar ediyorsunuz. Saygısızlık yapmayın. Yarım saat sonra konuşacağınız mevzuyu gizlemeye çalışmak diye çok saygısız bir noktaya taşıyorsunuz” dedi. Yavuzyılmaz, “(Kazaya neden olduğu düşünülen) Tam de bu kelepçe noktasında bir sorun var” diye sözlerini sürdürdü ve Yıldız’a “Bağırıp durma” diye tepki gösterdi.

“HAKARETİ HAK EDEN BİRİSİNİZ”

Yıldız, “Sen saygısızlık yapmam” diye Yavuzyılmaz’ı susturmaya çalıştı ancak Yavuzyılmaz da “Sen diyemezsin” dedi. Yıldız, “Sen diyorum sana, sen saygısız birisin” diye Yavuzyılmaz’a tepkisini sürdürdü. Yavuzyılmaz da “Bütün makus ithamlarınızı iade ediyorum. Neredeyse artık hakaret edecek” diye vurguladı. Yıldız, “Siz hakareti hak eden birisiniz ama etmeyeceğim” dedi.

İYİ PARTİLİ YOKUŞ TOPLANTIYI TERK ETTİ

Bu tartışmaya reaksiyon gösteren UYGUN Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ise “Sizi ve kıymetli vekilimi protesto ediyorum, çıkıyorum. Bu türlü bir komite istemiyorum. Her gün birebir tantana” diyerek komite toplantısını terk etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu