Haber

Taksim Saldırısının Planlayıcı Ammar Jarkas: Türkiye’de Şirketi Varmış

Taksim’de düzenlenen bombalı taarruzun planlayıcısı olduğu argümanıyla gözaltına alınan Ammar Jarkas’ın, Türkiye’de ismine kayıtlı şirket olduğu ortaya çıktı. Terörist Ammar Jarkas’ın toplumsal medya paylaşımları da gündemde.

Araç kiralama şirketi kurmuş

Diken’den Canan Coşkun’un haberine nazaran; aksiyonu planladığı öne sürülen Jarkas’ın şahsî Facebook hesabındaki 13 Şubat 2020 tarihli bir paylaşımda Zrak Rent A Car isimli bir şirketin sayfasını da paylaştığı görülüyor. 

Bu şirket ticaret sicili kayıtlarına nazaran, Ocak 2020’de Esenyurt’ta Muhammed Ammar Jarkas ve Suriye asıllı Marwan Barwdji iştirakinde 200 bin TL sermayeyle kurulmuş. Şirketin unvanı ‘Zrak Group Oto Kiralama Danışmanlık Hizmetleri’ymiş.

Yabancılara verilen kimlik numarasına sahip

Haziran 2021’e gelindiğinde Jarkas şirketteki hissesini Barwdji’ye devretmiş, şirketin ismi de ‘Zrak Group Tekstil Oto Kiralama Danışmanlık Hizmetleri’ olarak değişmiş. Şirketin adresi de Küçükçekmece’ye taşınmış. Temmuz 2022’de ise Barwdji, Yaser Baroudji’yi şirkete ortak yapmış. Kayıtlara nazaran Jarkas, Barwdji ve Baroudji’nin kimlik numaraları 99 ile başlıyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yabancı asıllı şahıslara 99 ile başlayan bir yabancı kimlik numarası veriliyor.

‘Uzun yıllardır burada’

Diken’in şirketin Facebook hesabında yazan telefon numarasından ulaştığı kişi Ammar Jarkas’ın kardeşi Ahmad Ramez olduğunu söyledi. Ramez, gözaltına olduğu belirtilen Jarkas’la ilgili “Adam çalışıyor, sekiz-dokuz yıldır burada” dedi. Jarkas’la görüşemeyeceğimizi söyleyen Ramez, avukatları aracılığıyla cevap verileceğini söyledi.

Diken, Ammar Jarkas’ın birlikte şirket kurduğu Marwan Barwdji’ye de ulaştı. Barwdji, Jarkas’ın eski ortağı olduğunu, kendisinin şu an dokumacılık işiyle uğraştığını, Jarkas’ı da üç yıldır görmediğini söyledi.

Ammar Jarkas’ın Facebook profilinde tank ve silahlarla çekilmiş, kamuflaj kıyafetli fotoğraflar da yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu