Haber

Suriye’nin Deyrizor vilayetindeki Akidat Aşireti ABD’den yardım istedi

Suriye’nin doğusundaki Deyrizor ilinde PKK/YPG baskısına karşı isyan eden bölgenin en büyük aşireti Akidat’ın lideri İbrahim el-Hafil, ABD yönetiminin devreye girerek Arapları bölgeye getirmesini istedi. Bölgedeki güvenlik yapısında ön plana çıkıyor.

Bölgenin en büyük aşireti olan Aqidat’tan yapılan yazılı açıklamada, Arap aşiretinin lideri İbrahim el-Hafil’in, “Daha Güvenli bir ABD için Vatandaşlar”a (C4SSA) bir dizi talebi iletme yetkisi verdiği belirtildi. ABD yönetimi bölgedeki diğer aşiretleri temsil ediyor.

Açıklamada, bölgenin terör örgütü PKK/YPG’nin saldırılarına maruz kaldığı vurgulanarak, ABD yetkililerine iletilmek üzere 6 konunun belirlendiği belirtildi.

Bu bağlamda açıklamada; “Derhal ateşkes, ölü ve yaralıların cenazelerinin teslim edilmesi, tıbbi yardımın girişine izin verilmesi, ateşkesin ihlal edilmemesini sağlamak için ABD’nin bölgede garantör olarak bulunması, ABD ile doğrudan müzakerelerin yapılması, Lider Hafil ve çevresinin ABD’nin güvencesiyle korunması ve Deyrizor Askeri Konseyi’nin korunması, bölge halkı tarafından yeniden yapılandırılması” yetkilendirilen konu başlıkları olarak sıralandı.

PKK/YPG baskısı ve işgali altında bölgedeki güvenlik yapılanmasında Arapların ön plana çıkması gerektiğine işaret eden “Deyrizor Askeri Konseyi’nin yeniden yapılandırılması” konusu dikkat çekti.

Deyrizor’da çatışmalar

27 Ağustos’ta Suriye’nin doğusundaki Deyrizor ilinde terör örgütü PKK/YPG’nin baskısıyla Arap aşiretler ile örgüt arasında çatışmalar çıktı.

Arap aşiretlerinin terör örgütünün baskısıyla Deyrizor’da PKK/YPG’ye yönelik başlattığı operasyonlar Haseke ve Rakka illerinin kırsal alanları ile Halep’in Menbiç ilçesinde devam ediyor.

Bu kapsamda Deyrizor, Rakka ve Haseke illeri ile Halep’in Menbiç ilçesi kırsalında toplam 33 köy PKK/YPG işgalinden kurtarıldı.

Örgüt, Arap kabilelerine karşı ABD yapımı silahlar ve askeri araçlar kullanıyor.

Deyrizor’da PKK/YPG işgali

Örgütün ABD ordusunun desteğiyle “DEAŞ’la mücadele” adı altında işgal ettiği Deyrizor’da nüfusun tamamı Araplardan oluşuyor.

Terör örgütü işgal ettiği bölgelerde Arap çocuklarını zorla silah altına alıyor.

ABD yaptırımlarına rağmen bölgedeki kuyulara el koyarak elde ettiği petrolü kaçakçılar aracılığıyla Şam yönetimine satarak gelir elde eden örgüt, elde ettiği geliri kendi faaliyetleri için kullanıyor.

Bölge halkı ise yerel hizmetlerden ve yardımlardan mahrumdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu