Ekonomi

Senato Bankacılık Başkanı Biden’ı FDIC başkanını değiştirmeye çağırdı

Senato Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown, Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nda (FDIC) liderlik değişikliği çağrısında bulunarak Başkan Joe Biden’ın mevcut başkan Martin Gruenberg’in yerine yeni bir başkan aday göstermesini istedi. Bu talep, kurum içinde çalışanlara yönelik kötü muamele ve cinsel tacizi ortaya çıkaran harici bir incelemenin ardından geldi.

Brown, FDIC’de “köklü değişikliklere” ihtiyaç olduğunu vurguladı ve Senato’nun Başkan tarafından önerilen herhangi bir adayı hızla onaylamasını istediğini ifade etti. Senato’nun kilit Demokratlarından biri olan Brown’ın açıklaması, Gruenberg’in pozisyonuna yönelik önemli bir meydan okuma anlamına geliyor zira Brown bugüne kadar Gruenberg’in değiştirilmesini talep eden en üst düzey Demokrat.

FDIC ve Beyaz Saray bu gelişmeye henüz yanıt vermedi.

Yaklaşık yirmi yıldır FDIC’nin bir parçası olan Gruenberg, geçtiğimiz günlerde diğer bankacılık düzenleyicileri ile birlikte Kongre önünde ifade verdi. Duruşma sırasında Gruenberg, raporda tespit edilen kültürel sorunların yanı sıra, personeline karşı sinirlendiği durumları da içeren kişisel davranışlarını ele almayı taahhüt etti. Ancak verdiği güvenceler her iki siyasi partiden milletvekilleri tarafından şüpheyle karşılandı ve kurumda reform yapma kabiliyeti sorgulandı.

Brown, geçen haftaki oturuma başkanlık ettikten ve bağımsız raporu inceledikten sonra, FDIC’de gerekli reformların yeni bir liderlikle başlaması gerektiği sonucuna vardı. Brown’ın bazı Cumhuriyetçilerin savunduğu gibi Gruenberg’in derhal istifasını istememesi dikkat çekti. Gruenberg’in onaylanmış bir halefi olmadan ayrılması halinde FDIC’nin liderliği bir Cumhuriyetçi olan Başkan Yardımcısı Travis Hill’e geçecek ve bu da kurum içinde potansiyel olarak 2-2 çıkmazına yol açacaktır.

FDIC şu anda Federal Rezerv ve Para Birimi Komptrolörü Ofisi ile büyük bankalara daha sıkı şartlar getirmeyi amaçlayan kural yazma girişimleri konusunda işbirliği yapıyor. Gruenberg’in yerine birini bulmadan görevinden ayrılması halinde, bu çabalar önemli zorluklarla karşılaşabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu