Haber

Piyasalarda Gündem Yoğunlaşıyor: Türkiye ve ABD Büyüme, Avrupa Enflasyon Öne Çıkıyor

Ayın son günü piyasaları ağır bilgi gündemi bekliyor. Yurt içinde GSYH, hizmet üretici fiyatları bilgileri takip edilirken, yurt dışında Almanya iş gücü, Euro Bölgesi tüketici fiyatları, ABD GSYH dataları daha evvel çıkıyor.

ABD Merkez Bankası(Fed) Lideri Jerome Powell’ın konuşması da piyasalar tarafından yakından izlenecek.

Rusya’nın Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef almasının ardından ABD, Ukrayna’ya 53 milyon dolarlık yardım paketi sağlayacağını açıkladı.

Çin’de imalat ve hizmet kesimi aktiviteleri Kasım ayında, COVID-10 sınırlamalarının ve yavaşlayan global talebin tesiri ile 7 ayın en düşük düzeylerine gerilediler.

ABD Savunma Bakanlığı’nın bu yıl Çin’in askeri gücüne ait hazırladığı rapora nazaran Pekin’in nükleer yapılanmasını bu süratle sürdürmesi halinde 2035’e kadar bin 500 nükleer savaş başlığına sahip olması bekleniyor.

Çin’de COVID-19 salgınında günlük yeni olay sayısı dün 37 bin 828’e geriledi. Önceki gün 38 bin 645 vaka belirlenmişti.

OPEC+’nın 4 Aralık Pazar günü Viyana’da yapacağı toplantıda Ocak ayı üretim politikasına yön verilecek.

OPEC+’ya yakın kaynakların verdikleri bilgiye nazaran Pazar günü yapılacak toplantıda üretim ölçüsünün değiştirilmemesi ve düşürülmesi seçenekleri ele alınacak.

İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey, Liz Truss liderliğindeki hükümetin Ekim ayında düşmesinin sorumlusunun BoE olmadığını söyledi.

Haftanın en değerli verisi üçüncü çeyrek periyoda ait GSYH sayıları olacak.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından açıklanan GSYH’nin bir evvelki periyot artışı yüzde 7,6 düzeyinde geldi. ForeksHaber anketinde ekonomistlerin 2022 yılı üçüncü çeyreği için GSYH medyan ve ortalama iddiası yüzde 4,0 büyüme istikametinde oluştu (10.00).

TÜİK ayrıyeten hizmet üretici fiyatlarını da açıklayacak. Hizmet üretici fiyatlarında artış suratı en son yüzde 107,01 oldu (10.00). 

MÜSİAD tarafından hazırlanan sanayi ve hizmet kesiminde yer alan işletmelerin kendi ekonomik faaliyetleri hakkında yaptıkları değerlendirmeler üzerinden ülke iktisadına ait makroekonomik bilgilere ulaşılmasını amaçlayan SAMEKS endeksleri yayımlanacak (10.00).

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Siber Güvenlik Haftası ve Memleketler arası Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı’na katılacak (10.00).

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Genişletilmiş Vilayet Liderleri Toplantısı’na katılacak (12.00).

TBMM Genel Şurasında, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler devam edecek (14.00).

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), ‘Aylık Para ve Banka İstatistikleri’ datalarını yayımlanacak (14.30). 

Hazine, önümüzdeki üç aya ait borçlanma programını açıklayacak.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Paris’te Türkiye-Fransa JETCO 7. Dönem Toplantısı’na ve JETCO Protokolü İmza Töreni’ne katılacak.

Japonya’nın konut başlangıçları ve inşaat siparişleri erileri tıpkı saatte yayımlanacak (08.00).

Tayland Merkez Bankası(BoT), faiz kararını açıklayacak. BoT, son iki toplantısında faizde 25’er baz puan artışa gitti ve oranı yüzde 1,00’e çıkardı. Analistler bu toplantıda da 25 baz puan artış bekliyorlar (10.05).

Avrupa piyasaları günü Fransa’dan gelecek yoğun veri akışıyla karşılayacak. Üçüncü çeyrek final GSYH, tüketici harcamaları, üretici fiyatları ve öncü tüketici fiyatları verileri yayımlanacak (10.45). 

Bölgenin büyük ekonomilerinden İspanya’nın perakende satışlar bilgileri açıklanacak. En son perakende satışlarda aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 0,1 üzere az da olsa artışlar görüldü (11.00). 

İsviçre’nin önemli düşünce kuruluşlarından KOF’un ekonomik gösterge verisi yayımlanacak. Endeks en son 90,9 düzeyinde açıklandı (11.00).

İngiltere Merkez Bankası(BoE) Baş Ekonomisti Huw Pill, İngiltere ve Galler Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü’nün (ICAEW) düzenlediği konferansta konuşacak (11.30).

Almanya’nın iş gücü sayıları açıklanacak. Ülkede yüzde 5,5 düzeyinde bulunan işsizlik oranının yeniden tıpkı düzeyde kalacağı iddia ediliyor (11.55).

İtalya’nın üçüncü çeyrek periyoda ait final GSYH sayıları duyurulacak. Öncü datalarla GSYH artışı dönemsel yüzde 0,5, yıllık yüzde 2,6 oldu (12.00). 

Euro Bölgesi için öncü tüketici fiyatları dataları yakından takip edilecek. Piyasalar manşet enflasyonun yüzed 10,6’dan yüzde 10,4’e ineceğini, çekirdek enflasyonun yüzde 5,0 olarak kalacağını tahmin ediyorlar (13.00). 

Aynı saatte İtalya için de öncü tüketici fiyatları rakamları gelecek.

Almanya Hazinesi, 10 yıllık tahvil ile borçlanmaya çıkacak (13.30).

Hindistan’ın mali yıl ikinci çeyrek periyoda ait GSYH sayıları açıklanacak.

İlk çeyrekte GSYH büyümesi yüzde 13,5 oldu. Bu defa analistler, birinci çeyreğe nazaran biraz daha hudutlu, yüzde 6,2 büyüme bekliyorlar (15.00). 

Hindistan’dan aynı saatte gelecek diğer veri alt yapı üretimi verileri olacak.

BoE Ödemeler İcra Direktörü Victoria Cleland, Financial Times Küresel Bankacılık Zirvesi’nde ‘Yükselen Ödeme Trendleri’ bahisli bir panele katılacak (15.00).

ABD’de konut piyasasında kredi müracaatlarını ve faizlerin tarafını gösteren MBA dataları yayımlanacak (15.00).

Aynı saatte Şili’den sanayi üretimi, perakende satışlar ve işsizlik oranı dataları ile Brezilya’nın işsizlik oranı gelecek.

Günün beklenen bir diğer verisi ABD’nin üçüncü çeyrek için GSYH ikinci iddiaları olacak.

GSYH birinci açıklanan sayılarla yüzde 2,6 büyüme gösterirken, çekirdek PCE artışı yüzde 4,5, tüketici harcamaları yüzde 1,4 ve zincir yüklü fiyatlar yüzde 4,1 artış gösterdi (16.30). 

Aynı saatte yeniden ABD’den öncü mal ticareti ve toptan stokları gelecek. 

ABD’de tarım dışı istihdam datalarına öncülük yapan ADP özel dal istihdam dataları açıklanacak (16.15). 

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilisi Michelle Bowman,’Küçük Bankaların Geleceği’ başlıklı panele katılacak (16.50).

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Alım Satım Riski Ölçümü Lideri David Phillips, ‘İngiltere’de Basel III’ün Uygulanması’ konferansının açılış konuşmasını yapacak (17.35).

ABD’den veri akışı Chicago PMI ile devam edecek. Endeks en son 45,2 seviyesinde açıklandı (17.45).

ABD’nin bekleyen konut satışları ve JOLTS açılan iş sayıları bilgileri tıpkı saatte ekranlara düşecek. En son bekleyen konut satışları yüzde 10,2 aşağı gelirken, açılan iş sayısı 10,72 milyona ulaştı (18.00).

Her çarşamba olduğu üzere DoE petrol ve petrol eserleri stokları da takvimde yer alıyor (18.30).

Kanada Hazinesi, 2 yıllık tahvil ihalesi gerçekleştirecek (20.00). 

ABD Merkez Bankası(Fed) Konsey Üyesi Lisa Cook, Detroit İktisat Kulübü’nde ‘Para Siyaseti Görünümü ve Gelişen İktisada Ait Gözlemler’ başlıklı konuşma yapacak (20.35).

ABD Merkez Bankası(Fed) Lideri Jerome Powell, Brookings Enstitüsü’nde “Ekonomik Görünüm, Enflasyon ve İş Gücü Piyasası” başlıklı bir konuşma yapacak (21.30).

ABD’de ‘Bej Kitap(Beige Book)’ raporu açıklanacak (22.00).

Meksika Merkez Bankası(Banxico), dördüncü çeyrek dönem raporunu açıklayacak (22.00).

Şirket Haberleri

Doğan Holding, Çelik Halat’ın satış bedelini revize ederek, süreci tamamladı.

Koza Altın’ın Avanos’ta bulunan ruhsat alanının dönemi uygun bulundu.

Mercan Kimya bağlı iştiraki Cosmer Kimya hisselerinin halka arzı sürecine başlanıp başlanmayacağının, 30.06.2023 tarihli mali tabloları çıktıktan sonra değerlendirileceğini bildirdi.

Petkim Rafineri ve Petrokimya İş Ünitesi Ticaret Lider Yardımcılığına Javid Badalbaylı atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu