Ekonomi

Old Navy satışları artırırken Gap görünümünü yükseltti

Gap Inc. yıllık satış tahminlerini güncelleyerek Old Navy ve Gap markalarının güçlü performansı sayesinde olumlu bir görünüme işaret etti. Bu revizyon, bütçe bilincine sahip tüketicilere hitap eden denim altlar ve aktif giyimde belirli bir yükseliş trendi ile piyasa beklentilerini aşan kayda değer bir ilk çeyrek kazanç raporunun ardından geldi.

Giyim perakendecisinin hisseleri mesai sonrası işlemlerde %15’lik bir artış yaşadı ve Abercrombie & Fitch gibi yıl için satış tahminlerini yükselten diğer alışveriş merkezi tabanlı perakendecilerde görülen benzer bir iyimser duyguyu yansıttı.

Gap’in raporunda öne çıkan önemli bir nokta, üç aylık mağaza satışlarında yıldan yıla %3’lük bir artışın yanı sıra şu anda toplam satışların %38’ini temsil eden online satışlardaki %5’lik artış. Bu büyüme, şirketin fiziksel mağazalardaki varlığını genişletmeye devam etmesiyle gerçekleşti.

Satışlara ek olarak, Gap 2024 mali yılı marj tahminini de revize etti ve şimdi en az 150 baz puanlık bir büyüme öngörerek, 50 baz puana kadar olan önceki tahminden önemli bir sıçrama yaptı. Şirket, yıllık satışların bir önceki yıla göre hafif bir artış göstermesini beklemekte ve bu da daha önceki yaklaşık sabit satış tahminlerine göre bir iyileşme anlamına gelmektedir.

İlk çeyrekte Gap’in brüt kar marjı 410 baz puanlık önemli bir artışla %41,2’ye ulaşarak analistler tarafından öngörülen %38,54’lük marjı önemli ölçüde aştı. Şirketin 4 Mayıs’ta sona eren çeyrekteki net satışları %3 artışla 3,39 milyar dolara ulaşarak analistlerin %0,3 artışla 3,29 milyar dolara ulaşan ortalama tahminini hafifçe geride bıraktı. LSEG verilerine göre karşılaştırılabilir satışlar da %0,9’luk beklentiye kıyasla %3 oranında arttı.

Bu arada, Gap’in kazançları hisse başına 41 sent olarak açıklanırken, Çarşamba günü ürünlerine olan talebi etkileyen kalıcı enflasyon nedeniyle üç aylık gelir tahminlerini kaçırdığını açıklayan akranı American Eagle Outfitters ile tezat oluşturdu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu