Ekonomi

Kayseri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi 2022’de 5 Milyon Kilovat Elektrik Üretti

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Su ve Kanalizasyon İşletmesi (KASKİ) Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinde 2022 yılında 5 milyon 100 bin kilovat elektrik üretildiğini bildirdi.

Büyükkılıç, yaptığı yazılı açıklamada, KASKİ’nin maliyetleri düşürmek için elektrik enerjisini kendi tesislerinde ürettiğini belirtti.

İlgili Makaleler

KASKİ’nin altyapı ile ilgili hizmetlerin vatandaşlara eksiksiz olarak ulaştırılması için titizlikle çalıştığını vurgulayan Büyükkılıç, şöyle konuştu:

“Atıksu arıtma çamurundan yılda 2,6 milyon m3 biyogaz üretilmekte ve üretilen biyogazın jeneratörlerde yakılmasıyla 5 milyon 100 bin kilovat elektrik enerjisi üretilmektedir. Ancak tesisimizde çevreye zarar vermeden kirli su da arıtılmaktadır. Ayrıca elektrik üretimi amacıyla Kayseri İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yanında Kayseri İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yanında 5 megavat elektrik ihtiyacını Nisan ayında karşılamaya başladık. güneş enerjisi santralimiz binin üzerinde elektrik enerjisi üretmektedir.

Büyükkılıç, Hacılar ve İncesu ilçelerinde de GES çalışmalarına başladıklarını belirtti.

beyagac-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu