Ekonomi

Jeopolitik riskler yurt içi bilanço dönemine gölge düşürdü

İsrail ile Hamas arasında yaşanan sıcak çatışma piyasaların gündemine bomba gibi düşerken, bu durumdan sivillerin de zarar göreceği endişesi oluştu. ABD’nin İsrail’i desteklediğini ve ateşkes istemediğini açıklaması paniğe yol açarken, Ortadoğu’ya ilişkin gelecek haber akışları da piyasanın gündeminde kalmaya devam edecek.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in 5 Kasım’da Türkiye’yi ziyaret edeceğini açıklamasının ardından Ortadoğu savaşının gündemin üst sıralarında yer alması bekleniyor. Blinken bugün İsrail’i de ziyaret edecek.

Blinken’in bu kez İsrail’e desteğini yinelemesi ve Gazze’deki insani duruma ilişkin daha tutarlı mesajlar vermesi bekleniyor. Blinken’in sivilleri korumanın önemine vurgu yapması ve kendisinden Filistin halkına yönelik saldırıları önlemesini istemesi bekleniyor.

Bilanço dönemi sona eriyor

Ülkede jeopolitik gerilimlerin gölgesinde kaldığı bir bilanço döneminden geçiyoruz. Ekonomilerde fiyat seviyelerindeki hızlı artışın şirket kârlılığına olumlu yansıyacağı beklentisi, Borsa İstanbulGeçmişte de fiyatlanmıştı.

doğal olarak burada şişirmeSepette ağırlığı yüksek olan yani hane halkı harcamalarında (temel yeme-içme, barınma giderleri ve kira, toplu taşıma, restoran ve oteller, giyim) ve bu harcamalardan pay alan şirketler öne çıkıyor.

Ancak enflasyon sepetinde yüksek paya sahip olmak ve endeksin yükselişine öncülük eden alanlarda faaliyet göstermek, yüksek enflasyondan olumlu faydalanmak için yeterli değil. Ayrıca iş modeli, maliyet yapısı ve fiyat artışlarının bilanço dönemindeki maliyetlerle karşılaştırılması da gerekmektedir. Önümüzdeki hafta gelecek finansal verilerle birlikte iyi bilanço döneminin bu durumu sürdüreceğini, 9 Kasım’da sona erecek 3. çeyrek finansallarının ise endeks üzerinde katalitik etki yaratabileceğini düşünüyoruz.

Kaynak: Bilgi Yatırımı

Hibya Haber Ajansı

gevashaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu