Teknoloji

İsminizi uzaya göndermek ister misiniz? İşte yapmanız gerekenler…

NASA kendi web sitesinde şöyle diyor: Şişedeki mesaj(Şişedeki Mesaj) adlı yeni kampanyasını duyurdu. Kampanya kapsamında NASA, birçok ismi ve mesajı bir mikroçipe ekleyip uzayın derinliklerine göndermek istiyor.

Bütün bunlar NASA’ya ait Avrupa Kırpıcı görevinin bir parçası; Bu görev kapsamında bir uzay aracı Jüpiter’e gidecek ve uydusu Europa’yı keşfedecek. Mikroçip, uzay aracıyla birlikte buzlu aya kadar 2,8 milyar mil yol alacak; bazı bilim insanları, ayın donmuş yüzeyinin altında yaşam belirtileri olabileceğine inanıyor.

NASA, “Şişedeki Mesaj” kampanyasının 31 Aralık 2023 saat 23:59’da sona ereceğini duyurdu. Bu, beyanınızı ve adınızı gelecek yıl Avrupa’ya seyahat edecekler listesine eklemek için yalnızca altı haftanız olduğu anlamına geliyor. Ajans şu anda listeye eklenmek üzere yaklaşık 700.000 isim toplandıaçıkladı.

Tüm isimler toplandıktan sonra, her metin satırı yaklaşık olarak insan saçının 1/1000’i genişliğinde olacak şekilde 10 sent büyüklüğünde bir silikon mikroçipin içine yerleştirilecek. Çip daha sonra üzerine yazılır ” Gizeme Övgü” adlı yepyeni bir şiirin kazındığı metal bir plakaya iliştirilecek.

NASA, Europa misyonunu Ekim 2024’te başlatmayı planlıyor. Şişedeki Mesaj kampanyası, uzay aracının güneş sistemimiz boyunca Jüpiter ve uydularının ev olarak adlandırdığı derin uzay bölgelerine seyahat ederken bir tür zaman kapsülü gönderilmesine yardımcı olacak. Şu anda adınızı yazmak için NASA’nın web sitesine gidebilir ve halihazırda listelenmiş yüzbinlerce kişiye katılabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu