Haber

İlham Aliyev: Türk ordusu yalnız değildir

Kardeş ülke Azerbaycan’ın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den, Türkiye’nin yanında duran açıklamalar geldi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Orta Koridor Boyunca: Jeopolitik, Güvenlik ve Ekonomi” konulu uluslararası bir konferansa katıldı.

Aliyev, konferansın ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

“Türkiye’ye karşı sinsi planları olanlar bilsinler ki Türk ordusu yalnız değil”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ın Türkiye’ye olan desteğini yineledi ve şu açıklamayı yaptı:

“Azerbaycan’a veya Türkiye’ye karşı sinsi planları olanlar bilsinler ki Türk ordusu yalnız değil. Türk ordusu yalnızca Türkiye’nin ordusu değil bizim de ordumuzdur ve aynı zamanda bizim ordumuz da Türkiye’nin ordusudur. Hudutlarımızda provokasyonlar planlayanlar, bizi korkutmak isteyenler bu planlarını unutsunlar.”


“Görüşlerimiz net, Türkiye kardeşiz, dostuz”

Azerbaycan-Türkiye ilişkileri hakkında bir soruya yanıt veren Aliyev, “Azerbaycan-Türkiye ilgilerinden bahsetmeye başlarsam birkaç gün daha burada olmamız gerekir. Görüşlerimiz katiyetle nettir. Biz kardeşiz ve dostuz. Biz müttefikiz.” dedi.

“Türkiye’nin de Azerbaycan’ın da potansiyeli artıyor”

Aliyev cevabına şu sözlerle devam etti:

“Geçen yıl Şuşa’da zaten elde edilen sonuçları resmileştirdik. İttifak Beyannamesi’ni imzalayarak resmen müttefik olduk. Bunun bir gerçeğin resmileştirilmesi olduğunu bir defa daha belirtiyorum, zira uzun yıllardır Azerbaycan ve Türkiye müttefik olarak adım atıyorlar. Bu seviyedeki iş birliğine, iştirake ve kardeşliğe bedel veriyoruz. İş birliğimizin her alanda güçleneceğinden muhakkak eminim ve bu bölgesel istikrarın kıymetli bir kriteri.

Çünkü Türkiye ile Azerbaycan ortasındaki iş birliği ve ortak faaliyetleri bölgede istikrarı güçlendirmeye yönelik. Bu kriter herkes tarafından dikkate alınmalı. Zira iki ülke olarak potansiyelimizi birleştiriyoruz ve birlikte başka olduğumuzdan daha güçlüyüz. Türkiye’nin de Azerbaycan’ın da potansiyeli artıyor.”


“Türkiye ile bir yıl içinde periyodik olarak 10’dan fazla ortak askeri tatbikat yaptık”

Aliyev, “İki ülkenin yalnızca ekonomik ve endüstriyel değil, tıpkı vakitte askeri güç de artıyor. Bugün dünya, her ülke için bir numaralı kriterin bu olduğunu görüyor. Güçlü bir silahlı gücünüz yoksa sıkıntı günler yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla savunma altyapısına yapılan yatırımlar, ortak teşebbüsler, ortak askeri tatbikatlar ortada. Türkiye ile bir yıl içinde periyodik olarak 10’dan fazla ortak askeri tatbikat yaptık. Hem Türkiye’de hem de Azerbaycan’da örgütlendiler. Bu, bölgesel istikrar ve güvenliğimizin kıymetli bir ölçüsüdür.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu