Ekonomi

2023 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi

Komisyonda, Cumhurbaşkanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların bütçelerinin kabul edilmesinin akabinde Bütçe Kanun Teklifinin hususlarının görüşmelerine geçildi. 16 husustan oluşan 2023 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu Teklifi ile 7 husustan oluşan 2021 Yılı Kesin Hesap Kanunu Teklifi de kurulda kabul edildi.

Kanun teklifinin hususları üzerindeki görüşmelerde, kentler ortası hizmet veren belediyelere ilişkin cenaze araçlarına kasko yapılmasına imkan tanınmasına ait AK Parti ve CHP’nin ortak önergesi kabul edildi.

“Ekonomik büyüme, 2021’de son 50 yılın en yüksek düzeyine ulaştı”

Bütçenin kabul edilmesinin akabinde teşekkür konuşması yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin daha evvel deneyim edilmemiş global şok karşısında, makroekonomik temellerinin ne kadar kuvvetli olduğunu bir kere daha kanıtlayarak bu bütçenin getirildiğini söyledi. Ekonomik büyümenin, 2021 yılında son 50 yılın en yüksek düzeyine ulaştığını, ihracatta rekorlar kırıldığını, makine teçhizat yatırımlarının kesintisiz devam ettiğini belirten Nebati, üretim artışının da istihdam artışıyla desteklendiğini anlattı.

Nebati, global ölçekte enflasyon oranlarının artmasına yol açan bir durumla karşı karşıya kalındığına işaret ederek, “Bu günlerde tüm datalarımız çok çok uygun geliyor, tek sıkıntılı alanımız var enflasyon. Enflasyonla gayretimize kararlılıkla devam ediyoruz. Bu çabamıza devam ederken, vatandaşlarımızın refah düzeyini yükseltmek konusunda gerekli tüm adımları attık ve atmaya da devam edeceğiz. Gelen bilgiler şunu gösteriyor ki, enflasyonda en yüksek kıymetlerin görülmüş olduğunu, bundan sonra da sayısal olarak aşağı istikametli enflasyon oranlarını ve sonuçlarını daima birlikte yaşamış olacağız. Bu bütçenin de bir özelliği bu olacak inşallah.” diye konuştu.

Türkiye İktisat Modeli’nin amaçları doğrultusunda yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceliklendirdiklerinin altını çizen Nebati, ekonomik büyümenin istikrarlı görünümünü koruduğunu ve istihdamın da tarihi yüksek düzeylere ulaştığını kaydetti. Gelecek devirde de yüksek katma kıymet üreten, global ölçekte daha üst düzeylere süratle yükselen müreffeh bir Türkiye için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Nebati, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği ve ülkemizin topyekun kalkınmasını hedefleyen ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu çerçevesinde değerli adımları daima birlikte atacağız. 2021 yılı Merkezi İdare Kesin Hesap Kanunu Teklifi ile 2023 yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu Teklifi’ne ait Plan ve Bütçe Komitesi görüşmelerini şu anda tamamlamış durumdayız. Bugüne kadar yapılan tüm özverili çalışmalar için Plan ve Bütçe Kurulumuzun pahalı Lider ve üyelerine, değerli katkılarını esirgemeyen herkese, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimiz ismine şükranlarımı sunuyorum. Kaynağını milletimizin alın terinden alan bugüne kadarki bütçeleri nasıl milletimizin bizlere emaneti olarak gördüysek, 2023 yılı Bütçesini de tıpkı biçimde görüyoruz. Genel Heyet Bütçe görüşmelerinde de ağır çalışmalarımıza devam edeceğiz. 2021 yılı Merkezi İdare Kesin Hesap Kanunu Teklifi ile 2023 yılı Merkezi İdare Bütçe Kanun Teklifinin ülkemize ve milletimize iyi olmasını diliyorum.”

Nebati, bugünün “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Çaba Günü” olması dolayısıyla, bu konudaki mücadeleyi sıfır tolerans ilkesiyle sürdürdüklerini vurgulayarak, “Ülkemizde tek bir bayanın dahi şiddet görmemesi için ilgili tüm kurumlarımızla mevzuyu çok taraflı ele alarak, çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Bayana şiddetin son bulduğu, bayanlarımızın hak ettikleri kıymeti gördükleri bir dünya temenni ediyorum.” ifadesini kullandı.

Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz da cumhuriyetin yüzüncü yılının bütçesini yapmaktan dolayı büyük onur duyduğunu ifade ederek, “İkinci yüzyılda da daha güçlü bütçelerle inşallah yoluna devam etsin ülkemiz. Bu 100 yıllık bütçe, cumhuriyetimizin istikrarının en hoş göstergesi. 100 yıllık birikimle inşallah Türkiye yeni yüzyılda çok daha yüksek düzeylere yürüyecektir.” diye konuştu.

Yılmaz, komite görüşmelerinin 21 birleşim 70 oturumda yaklaşık 230 saat sürdüğünü söyledi. Yılmaz, 262 milletvekilinin bin 875 kelam talebini kullandığını, öbür bir deyişle Meclis’teki 580 milletvekilinin yaklaşık yüzde 45’inin bütçe müzakerelerine direkt katkıda bulunduklarını bildirdi.

2023 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu Teklifi ile 2021 Yılı Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri, 5 Aralık Pazartesi günü başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu