Haber

İlahiyatçı İhsan Eliacik’in ‘Yaşayan Kuran’ kitabına el konulma kararı

İlahiyatçı yazar İhsan Eliacik’in “Yaşayan Kuran-ı Kerim Türkçe Meal-Tefsir” adlı kitabına yayın yasağı ve toplatma kararı verildi.

Kararla ilgili olarak “İslam dininin temel özellikleri bakımından sakıncalı unsurlar içerdiği” gösterildi. Karara sosyal medya hesabından tepki gösteren İlyacık, el koyma kararının keyfi olduğunu söyledi.

Eliacık yaptığı paylaşımda, “Diyanet genelge ile çevirileri toplattırıp imha ettirdi. 2019’da yayınlanan bu genelgede yer alan el koyma ve imhaya ilişkin sözler, Anayasa’nın ifade ve yayma özgürlüğünü düzenleyen 26. maddesine açıkça aykırıdır. düşünce.”

Eliacık şöyle devam etti: “Bana göre Diyanet’in anlamı, hatta kendisi bile İslam dininin temel özelliklerine aykırıdır. Bu karar, tek adamlığın giderek din diktatörlüğüne dönüştüğünü göstermektedir.”

KARARIN YANSIMALARI: DİYANET’İN MÜSLÜMANLARLA NE ALGISI VAR?

Bu karara çok tepki geldi. Karara tepki gösteren isimlerden biri de ilahiyatçı Cemil Kılıç oldu. Kılıç, “Diyanet, kitapları yasaklayarak kendisini kilise ilan etti. Diyanet’in Müslümanlarla ne alakası var? İhsan Eliacik Bey’in Kuran-ı Kerim Tercümesini ve Tefsir kitabını yasakladı. Diyanet, diyanet olarak yoluna devam edecek mi? yeni kilise?” sözlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu