Haber

Hulusi Akar: “TSK, gereğini her zaman yapacaktır”

ÇANAKKALE (İGFA) – Karşılaşılan zorlukların aşılmasında Çanakkale ruhundan ilham almanın önemine vurgu yapan Bakan Akar, vatan müdafaası sırasında şehit olanlara rahmet dilerken; Gazi ve yaralılara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye’nin uluslararası arenada söz konusu haline geldiğini vurgulayan Bakan Akar, “Devletimizin etki alanı 3 kıta, ilgi alanı bütün olmuştur. Bu nedenle tarihimize ve itibarımıza yakışır bir şekilde çalışmalarımızı yoğun bir şekilde yapıyoruz.Ümit sahiplerinin umutlarını karşılayarak, elimizden geldiğince Cumhurbaşkanımızın yolunda çalışmaya devam ediyoruz.” söz konusu.

Başta PKK/YPG/PYD, FETÖ, DEAŞ olmak üzere terör örgütleriyle mücadelenin yurt içinde ve sınır ötesi ayrım gözetmeksizin kararlılıkla sürdürüldüğünü vurgulayan Bakan Akar, son terörist etkisiz hale getirilene kadar çabanın devam edeceğini bildirdi.

Bakan Akar, “terörü kaynağında yok etme” anlayışıyla hareket ettiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda Irak’ın kuzeyindeki Pençe serisi operasyonlarımız devam ediyor. Mehmetçik, Suriye’nin kuzeyinde bazılarının içine düştüğü ‘terör koridoru kurma’ sevdasını yerle bir etti. Orada terör koridoru kurulmasına izin vermedik. Claw-Lock Harekatı büyük bir başarıyla devam ediyor. 491 terörist etkisiz hale getirildi. Claw-Lock Harekatı değerlidir. Kuzey Irak’taki çalışmalarımızda bugüne kadar açık bir alan kalmıştır. Claw-Lock o bölgeyi kapatacak ve tam kontrol sağlayacaktır. hudutlarımıza giriş ve çıkışların yapılması mümkün olacaktır.”

Son dönemde teröristlerin sivil hedeflere yönelik alçakça saldırılarını hatırlatan Bakan Akar, “Bütün dünya bilmeli ki bunlara karşılık hiçbir şekilde sessiz kalmayacağız. Ülkemizi korumak için ne gerekiyorsa yaptık, yapacağız. halkımız, milletimiz, sınırlarımız, hak ve menfaatlerimiz.” söz konusu.

Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek hedefinin teröristler olduğunu belirterek, sivillerin, çevrenin, tarihi ve dini yapıların zarar görmemesi için hiçbir ordunun göstermediği hassasiyeti sergilediklerini belirtti.

Bakan Akar, hiçbir şekilde terör koridoru oluşmasına izin vermeyeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Orada sivillerin ve koalisyon güçlerinin heba olmaması için ne gerekiyorsa yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Diğer ülkeler Türkiye’nin ne yaptığını anlamalı ve bu suiistimal konusu olmamalı. Başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm komşularımızın egemenlik haklarının. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ancak haklarımızı, hukukumuzu, çıkarlarımızı ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak da bizim görevimizdir.”

Herkesin bu konuda anlayış göstermesinin önemine işaret eden Bakan Akar, şöyle devam etti:

“Çünkü burada olduğunu iddia ettiğiniz DEAŞ terör örgütüyle mücadeleden bahsediyorsunuz ve binlerce kilometre öteden geliyorsunuz diyoruz. En alt saflarımızda teröristler var. Nasıl merak etmeyelim? DEAŞ ile mücadele böyle yapılmaz. DEAŞ ile göğüs göğüse mücadele eden tek ordu TSK’dır. 4 bin 500 teröristi etkisiz hale getiren ordu, Türk ordusu. Orada bir sorun olursa teröre karşı sizinle birlikte mücadele edeceğiz.” Ancak öte yandan teröristlerin de hakkımıza ve yasalarımıza saldırmasına izin vermeyeceğimizi bilmelerini istiyoruz.”

TERÖRİSTLERE DESTEĞİNİ DURDUR

Rusya, ABD ve diğer müttefik ülkelerin verdikleri sözlere uyması gerektiğini ifade eden Bakan Akar, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekâtında rastgele bir kısıtlama yoktur. Tek amacımız ülkemizin hak ve hukuklarını korumaktır. Milletimizin, mevcut kurallar çerçevesinde, Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, bundan sonra ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Ne zaman, nerede, ne yapılması gerekiyorsa, nerede ve ne zaman gerekiyorsa, Türk Silahlı Kuvvetleri bugüne kadar üzerine düşeni yaptı, yapmaya da devam edecek.Bundan kimsenin şüphesi olmasın.Teröristlere diyoruz ki desteğinizi kesin,ilginizi kesin,desteklemeyin,vazgeçin. Onlarla bir yere varamazsınız.Müttefikiniz, sizinle işbirliği yapabilecek güç: Türkiye Cumhuriyeti Devleti.Bu nedenle güveneceğiniz destek Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyet Devleti’dir. terörle mücadele çabalarınızda devam edeceğiz. hatırlattık, hatırlatıyoruz.”

ORTAYI ZORLAMAYIN, DİYALOG ORTAMINI GETİRMEYİN

Bakan Akar, Yunanistan ile son dönemde yaşanan gelişmelere de değinerek, “Yunanistan ile ilişkilerimizde Ege’nin zenginliklerinin adil bir şekilde paylaşılması için yapılması gerekenlerin diyalog yoluyla yapılması yönündeki önerilerimizi hep birlikte ortaya koyuyoruz. iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, uluslararası hukuka uygun ve son derece sabırlı.” ifadesini kullandı.

Bakan Akar, iki ülke arasındaki sorunların diyalog yoluyla çözülmesinin önemine vurgu yaparak, “Biz kendi sorunlarımızı çözebileceğimizi söylüyoruz. Yunanistan’ın gerilimi tırmandıran eylem ve söylemlerinden vazgeçmesini ve sorumlu konuşmasını beklediğimizi söylüyoruz.” ve bu konuda olabildiğince duyarlı olun. Atmosferi strese sokmayın, diyalog ortamını bozmayın diyoruz.” dedi.

Türkiye’nin bu konuda ne kadar sabırlı olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “Biz bu sorunun barışçıl yol ve yöntemlerle çözülmesinden yanayız. Diyalog çağrımız bir zaaf değil, ‘koruyacağız’ derken bir tehdit de değil. hakkımız, hukukumuz, oldu bittiye izin vermeyeceğiz.Bir nevi üçüncü şahısların söylemleriyle kendinizi havada görmeyin, ayağınızı yere basmayın, akıllı, mantıklı olun ve oturup konuşalım. Bu sorunları çöz, çöz ve iç huzurunu sağla.” açıklamalarda bulundu.

Yunanistan’da bazı siyasilerin durumu iç siyasi hesaplarla karıştırıp ortamı gerdiğine işaret eden Bakan Akar, “Ancak beyhude silahlanma çabaları ve suni ittifaklar var. Özellikle silahlanma yarışının ciddi borç sorunu içinde olduğu Yunanistan’da Halkın refahı demektir.Bazı siyasetçiler, emekli askerler, “Emekli diplomatlar ve akademisyenler dahil aklı başında Yunanlılar bunu görüyor ve uyarıyorlar. Bunları da dinlemeniz gerektiğini söylüyoruz. Ne yazık ki, bu konuda hala zorluklar var. Birileri bu konudaki iyi niyetimizi ve olumlu adımlarımızı baltalıyor. Bunun bilincindeyiz” dedi.

Türkiye’nin bir tehdit olmadığına dikkati çeken Akar, “Türkiye güçlü, güvenli ve aktif bir müttefik. Bunu bilin ve ona göre davranın.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu