Ekonomi

Et ve Süt Kurumu, depremzede yetiştiricilerinden 3 bin hayvan satın aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakanlık, yetiştiricilerin besi hayvanlarının korunmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Et ve Süt Kurumu (ESK), Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen illerde uyguladığı özel alım fiyatı politikası ile 840’ı büyükbaş, 2 bin 104’ü küçükbaş olmak üzere toplam 2 bin 944 baş hayvan satın aldı.

IHC, bakılamayan büyükbaş ve küçükbaş hayvanları kabul ediyor

Kurum, faaliyetlerine başladığı ilk günden itibaren depremzede yetiştiricilerinin yanında olmaya çalışırken, depremden etkilenen yetiştiricilerden hayvan alımını sürdüren ESK, afetten etkilenen çiftçilerden büyükbaş ve küçükbaş hayvanları teslim alıyor. gözetimsiz bırakılan veya bakımı yapılamayan.

Bölgedeki üreticilere özel alım fiyatı politikası

Oluşturduğu kombinasyonlarla depremden etkilenen üreticilerin alım taleplerini hızlı bir şekilde karşılayan Kurum, bölgedeki üreticilere özel alım fiyatı politikası uyguluyor.

Kesim talebi karşılandı

Ayrıca kesim talebi geldiğinde besilerini tamamlamayan genç buzağıları, düveleri, gebeliği yüksek inekleri, koyun ve keçileri başta diğer yetiştirici veya yetiştiricilere satmak için birlikler veya yetiştiriciler kuruldu.

11 bin 90 ton süt toplandı

Deprem bölgelerindeki yetiştiricilerin çiğ sütleri de ESK uygunluğu ile üretici örgütlerine ve özel şubelere yönlendirilmektedir. Bu sayede bölgedeki süt işletmeleri ve yetiştiriciler tarafından bugüne kadar üretilen 11 bin 90 ton sütün toplanmasında uyum sağlandı.

Vatandaşlar tarafından deprem bölgesine gönderilmek üzere ESK’ye verilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan elde edilen et ve et ürünleri, Kızılay’ın talebi doğrultusunda bölgeye ulaştırılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu