Ekonomi

Dövizi TL’ye çeviren kurumlara yeni düzenleme

Kurumların döviz tevdiat ve katılma hesaplarında bulunan dövizlerini Türk Lirasına çevirmeleri halinde uygulanacak istisnaya ilişkin karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, vadesi gelen kurumlar vergisinden faiz ve kar payları ile diğer menfaatlerin kurumlar vergisinden hariç tutulması, 30 Haziran 2023 tarihli bilançolarda yabancı para prestijiyle de uygulanacaktır.

süre uzatıldı

Yürürlükteki düzenleme kapsamında kurumların 31 Mart 2022 tarihli bilançolarında yer alan yabancı para birimlerini 31 Aralık 2023 tarihine kadar Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüştürmenin desteklenmesi kapsamındaki kur üzerinden Türk Lirasına çevirmesi, elde edilen Türk Lirası varlıklar ise en az 3 ay vadeli Türk Lirası mevduatlardır. katılma hesapları, faiz ve kâr payları ile söz konusu hesapların devir sonu değerlemesinden doğanlar dahil vade sonunda elde edilen diğer kazançlar kurumlar vergisinden istisnadır.

Kararla birlikte söz konusu vergi muafiyeti 30 Haziran 2023 tarihli bilançolarda yabancı para birimi prestijiyle de uygulanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu