Haber

Cinsel istismar davası adliyede protesto edildi  

İSTANBUL – İstanbul Bağcılar’da sucu Metin Şenay’ın dükkanındaki ses yalıtımlı odada 4 çocuğa yıllarca cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. 24 Mayıs 2023’te 11 yaşındaki M.Y’nin okul çıkışı eve geç kalması üzerine aile kayıp ihbarında bulunmasıyla ortaya çıkan istismarın ardından başlayan soruşturma dosyasına kısıtlılık ve yayın yasağı getirildi.

Davanın ilk duruşması bugün Bakırköy Adliyesi 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Sanık Metin Şenay’ın SEGBİS ile bağlandığı duruşmaya sadece dosyada adı geçen avukatların isimleri okunarak alındı. Ancak yetki belgesi alan İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatları ile UCİM avukatları salona alınmadı.

Gazetecilerin de duruşma salonuna girilmesine izin verilmediği davayı izlemek için çok sayıda izleyici adliyeye geldi. Avukatlar ile izleyiciler mahkeme heyetinin kararını Bakırköy Adliyesi binasında protesto etti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Bakırköy Adliyesi önünde duruşma öncesi basın açıklaması yaptı. KCDP Genel Sekreteri Fidan Ataselim, adliye önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Çocuk istismarını aklatmamak üzere buradayız. Yıllarca süren bu istismarda kimlerin ihmali varsa yargılanması için elimizden geleni yapacağız. Metin Şenay yıllarca çocukları istismar etti. Yargıtay da bu süreçte sorumludur. Çünkü Yargıtay diyor ki yetersiz soyut deliller olmadığı için beraat istiyor. 15 yıl olmuş. İstismarı önlemek mümkün. Çocuk koruma kanunu uygulanırsa, çocuk istismarı önlenebilir. Çocuk anlatır bir şekilde. Siz yetkililer görün yeter ki. Yetersiz olan deliller değil, bu ilkedeki adalettir. Bir sucunun bir odasını bulup gereğini yerine getirmeyenler, 1 Mayıs’a katılanların evlerini basıp işkenceyle tutuklandılar. İçişleri Bakanı, gereği yapıldı diyor. İstismarın da gereğini yapacaksınız. Bu davanın takipçisiyiz. Bir şeylerin gereği yapılacaksa çocukların aydınlık yarınları için gereği yapılsın.”

İDDİANAMEDEN

24 Mayıs 2023’te 11 yaşındaki M.Y’nin okul çıkışı eve geç kalması üzerine aile kayıp ihbarında bulunmasıyla ortaya çıktı. Yenimahalle Mahallesi’nde Metin Su isimli su dükkânı bulunan Metin Şenay’ın, M.Y’yi minibüsüne bindirerek dükkânına götürdüğü tespit edildi. Dükkâna giren ekipler, M.Y’yi gizli odada buldu. Metin Şenay, 25 Mayıs 2023’te tutuklandı. Dükkânda çocuklara ait istismar görüntüleri ele geçirildi.

Hazırlanan iddianamede Şenay’ın bir mağdura 2011 yılında henüz 5 yaşındayken cinsel saldırıda bulunmaya başladığı, bu saldırının 2021 yılına kadar çocuk felç geçirene dek devam ettiği, yaşları 10 ve 11 olan iki kardeşe ise 2019’dan 2023’e kadar cinsel saldırıda bulunduğu, çocukların seslerinin duyulmaması için duvarları süngerle kapladığı ve duvarlara, “Sözümü dinlemezsen çok acı veririm, gerekirse öldürürüm” şeklinde tehdit içerikli notların asılı olduğu belirtildi. İddianamede ayrıca Şenel’in mağdur çocuklara cinsel saldırıda bulunduğu anları kayda aldığı da anlatıldı.

Şenay’ın son mağdur çocuğa yönelik cinsel saldırı suçunu işlediği ve üzerine atılı suçlamaları kabul ettiğini beyan ettiği kaydedildi. İddianamede, Şenay’ın 2009 yılında kız çocuğuna istismarda bulunmaktan yargılandığı, 3 yıla yakın bir süre tutuklu kaldığı, verilen hapis cezasının ise Yargıtay tarafından bozularak beraatına karar verdiğine yer verildi.

İddianamede Metin Şenay’ın 4 mağdura yönelik işlediği suçlar nedeniyle, her bir mağdur yönünden toplamda 82.5 yıldan 244 yıl 5 aya kadar hapis cezası ve çocukların 12 yaşını doldurmamış olmaları nedeniyle de toplam 216 yıldan az olmamak üzere hapsi istendi. Sanığın, kamuya karşı işlediği “Müstehcenlik” suçundan da da 2 yıldan 5 yıla kadar hapsini istendi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu