Ekonomi

Borsadan günün ilk yarısında yeni rekor!

BIST 100 endeksi 8.019,44 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, saat 13:00 itibarıyla önceki kapanışa göre 95,49 puan ve yüzde 1,21 fiyat kârıyla 8.013,42 puana ulaştı. Toplam işlem hacmi 61,3 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,72, holding endeksi ise yüzde 1,21 oranında değer kazandı. Branş endeksleri arasında en çok değer kazanan sektörler yüzde 3,39 ile finansal kiralama ve faktoring olurken, en çok kaybeden ise yüzde 1,90 ile madencilik oldu.

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki dönemde faiz artırmayacağına ilişkin beklentilerin artması ve Çin’in zorunlu karşılık oranlarını düşüreceğini açıklaması risk iştahının artmasına neden olurken, tarım dışı istihdam da artış gösterdi. ABD’de bugün açıklanacak veriler yatırımcıların odağını oluşturdu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, dün gece Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminini bu yıl için yüzde 2,6’dan yüzde 4,2’ye, gelecek yıl için ise yüzde 2’den yüzde 3’e yükseltti.

Analistler, öğleden sonra yurt içi piyasadaki haftalık para ve banka istatistiklerinin, İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) ve ABD’de tarım dışı istihdam başta olmak üzere inşaat harcamalarının takip edileceğini belirtti. 7.750 puanın takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu