Ekonomi

ABD’de büyük bankalar için sermaye gereksinimleri değişiyor

ABD Federal Rezervi (Fed) ve Döviz Kontrol Ofisi’nin (OCC) ortak girişimi olan YENİ ABD Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC), risk yüklü varlıkların ve düzenleyici sermaye gereksinimlerinin ölçümü için yeni bir teklif yayınladı. büyük bankalar.

ABD’de Fed, FDIC ve OCC, bankacılık sisteminin genel dayanıklılığını artırmaya yönelik önerilerini 30 Kasım’a kadar kamuoyuna sundu.

Söz konusu teklifin toplam aktifleri 100 milyar dolar ve üzerinde olan bankalar için geçerli olacağı, topluluk bankaları için sermaye şartının değişmeyeceği açıklandı.

FDIC’nin web sitesinde yayınlanan notta, teklifin riskleri daha iyi yansıtmak ve düzenleyici sermaye çerçevesinin şeffaflığını ve tutarlılığını artırmak için büyük bankaların sermaye gereksinimlerinin değiştirilmesini tavsiye ettiği kaydedildi.

Toplam varlıkları 100 milyar dolar veya daha fazla olan bankalar için sermaye çerçevesi; Kredi riski, piyasa riski, operasyonel risk ve kredi değerleme riskinden oluşan dört ana branşın revize edilmesiyle belirlenen hedeflere ulaşılacağı belirtildi.

Ayrıca, Mart ayındaki bankacılık kaosunun ardından önerilen teklifin, büyük bankalara bir dizi dengeli sermaye şartı uygulayarak bankacılık sistemini daha da güçlendirmeyi amaçladığı belirtildi.

Notta, teklifle getirilen risk duyarlılığı ve tutarlılıktaki iyileştirmelerin, etkilenen bankaların sermaye gereksinimlerinde yüzde 16 oranında genel bir artışla sonuçlanacağı vurgulandı.

Etki, faaliyetlerine ve risk profiline bağlı olarak her banka için değişiklik gösterecek ve birden fazla banka önerilen ihtiyaçları karşılamak için yeterli sermayeye sahip olacaktır.

Notta, kuralın 1 Temmuz 2028’de kademeli olarak uygulanacağı belirtilirken, teklifin bankalara olası olumsuz etkileri en aza indirirken değişikliklere uyum sağlamaları için yeterli süre tanıyan geçiş kararları içerdiğine dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu