Haber

ABD Kongre Binası’nda borç sınırı protestosu: Göstericiler gözaltına alındı

YENİ ABD’nin başkenti Washington’da Kongre binasında devam eden borç limiti görüşmelerini protesto eden çok sayıda aktivist gözaltına alındı.

Washington’da bir meydana gelen bir grup gösterici, Capitol binasını protesto ederek, Cumhuriyetçilerin borç limiti önerisini kabul etmemesini istedi.

Aksi takdirde Kongre ofisini işgal etmeyi planladıklarını belirten Tanınan Demokrasi Merkezi üyesi göstericilerden bazılarının polis tarafından gözaltına alındığı görüldü.

Protestocular ayrıca Demokrat temsilcilerin, Cumhuriyetçi Parti’nin borç limitinin yükseltilmesi karşılığında harcama kesintilerine ilişkin maddeyi geçirme çabalarını desteklememesini talep ettiler.

Bazı göstericilerin taşıdığı pankartlarda “Hayatımız pazarlık konusu değildir” ibaresi yer aldı.

Durumu kontrol altına almaya çalışan polis, göstericileri Kongre binasının dışına çıkmaya zorladı.

ABD bütçe borç limiti

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaştı.

Borç sınırı veya borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı” anlamına gelir.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde önemli harcama kesintilerinden yana. Demokratlar ise borç limitini yükseltmekte ısrar ediyorlar ve Cumhuriyetçilerin harcamaları kısma tekliflerini geri çevireceklerinden eminler.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında çıkmaza giren borç limiti sorununun piyasaları sarsmış olmasından endişe ediliyor. ABD’de resesyon beklentileri yükselirken, borç limiti konusunda iki taraflı hesaplaşma her zamankinden daha fazla risk taşıyor.

oguzelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu