İş

Trump Örgütü’nün üst düzey yöneticisi tutuklandı

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yöneticisi olduğu Trump Organizasyonu’nun mali işler lideri Allen Weisselberg, hatasını kabul ettiği vergi kaçakçılığı davasında 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

New York’taki duruşmada Yargıç Juan Merchan, Weisselberg’i Trump şirketinde 10 yıldan fazla süren vergi kaçakçılığındaki rolü nedeniyle beş ay hapis cezasına çarptırdı.

Yargıç Merchan, Weisselberg’in duruşma başlamadan önce 5 ay hapis cezası karşılığında savcılarla ifade verme anlaşması yaptığına dikkat çekerek, “Eğer bu anlaşma olmasaydı, yargılama sırasında ortaya çıkan delillerden çok daha ağır bir ceza verirdim. Deneme.”

1970’lerden bu yana Trump şirketinde çalışan 75 yaşındaki Weisselberg, duruşmanın ardından kelepçeli olarak cezasını çekmek üzere New York’taki Riker Island Hapishanesi’ne götürüldü.

Adli tıp uzmanları, Weisselberg’in cezasının yaklaşık 100 gün için hafifletilebileceğini ve yeterli davranış nedeniyle üçte birinin indirilebileceğini söylüyor.

Weisselberg ayrıca hapis cezası sona erdikten sonra 5 yıl boyunca ücretsiz kontrole sahip. altındadüzenlenecek.

Savunmanın savcılarla anlaşmaya varmaması halinde Weisselberg’in 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği söylendi.

15 Ağustos 2022’de Weisselberg, duruşmada doğru ifade vermesi karşılığında 5 ay hapis cezasına çarptırılacağı ve kendisine yaklaşık 1,7 milyon dolar vergi borcu yükleneceği konusunda savcılarla anlaştı.

Trump şirketi vergi kaçırma davası

Manhattan Bölge Savcısı Cyrus R. Vance, 2018’den bu yana Trump’ın şirketlerindeki ticari uygulamalar, kayıt dışı ikramiyeler, emlak fiyatlarında olası dolandırıcılık ve vergi ödemelerindeki usulsüzlük gibi konularda soruşturma başlattı.

Cumhuriyet Başsavcılığı, 2 yılı aşkın süren soruşturma kapsamında toplanan delillere dayanarak ceza davası açılıp açılmayacağına karar vermek üzere bir komisyon oluşturdu.

Sanıklar arasında yer alan Trump Örgütü’nün mali işler müdürü Allen Weisselberg, başlangıçta Donald Trump’a karşı savcılarla işbirliği yapmayı reddetti, ancak daha sonra kabul ettiği bir savunma anlaşmasının parçası olarak Trump Örgütü’nde vergi kaçakçılığında rolünü kabul etti.

New York Federal Mahkemesi’nde 7 Aralık 2022’de 31 Ekim’de başlayan yargılama sonunda jüri, diğer 17 vergi kaçakçılığı suçlamasında da Trump Organizasyonu’nu haksız buldu.

Davayı yürüten Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg, tweet attı: “Komplo, adli vergi dolandırıcılığı ve iş kayıtlarında tahrifat suçlamalarını içeren bu karar, 15 yıllık bir dolandırıcılık planına dahil olmanın yanı sıra, ilk kez suçlu oluyor. eski Başkan Trump’ın şirketlerinin mahkumiyetleri.” kelimeleri kullandı.

Trump yaptığı açıklamada, “karardan hayal kırıklığına uğradığını ve temyize gideceğini” söyledi.

haber-aksu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu