Ekonomi

Simit Sarayı’nın üreticisi halka açılıyor

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Simit Sarayı fabrikalarının üreticisi DMR Ünlü Mamuller Üretim Gıda Toptan Perakende İhracat’ın hisse başına 10,24 lira fiyatla ilk halka arzını onayladı.

SPK haftalık bültenine göre kurul, Sanko Pazarlama İthalat İhracat’ın 45 milyon lira, Halk Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’nin 75 milyon lira ve Vakıf Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’nin 1 milyar 232 milyon 500 bin lira bedelle bedelsiz sermaye artırımı başvurusunu da onayladı.

SPK ayrıca Doğan Trend Otomotiv Ticaret Hizmet ve Teknoloji 900 milyon lira, Türk Telekom 5 milyar lira, MLP Sağlık Hizmetleri 1,5 milyar lira, Akıllı Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret 300 milyon lira, Sefine Denizcilik ve Tersane Turizm Sanayi ve Ticaret 300 lira ödül aldı. milyon lira. 1 milyar lira, Garanti BBVA 57 milyar lira, Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayi 2,5 milyar lira, Pınar Entegre Et ve Un Sanayi 800 milyon lira, Ünlü Menkul Değerler 600 milyon lira, Türkiye İhracat Kredi Bankası 3 milyar dolar, Fiba Başvuruyu onayladı Yenilenebilir Enerji Holding’in 200 milyon dolarlık, Akbank’ın 4 milyar dolarlık, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği’nin ise 516 milyon 925 bin 706 dolarlık borçlanma aracı ihracını üstlendi.

CEZA RAPORLARI VE İDARİ PARA CEZASI

Kurul, vadesi 31 Temmuz 2023 olan Garanti BBVA hisselerine dayalı GABAB alım varantı piyasasında 30 Mayıs 2023 – 1 Haziran 2023 döneminde yürütülen süreçlere ilişkin yapılan inceleme sonucunda; 1 kişiye 257 bin 656,38 lira idari para cezası verildi.

SPK, Atlantis Yatırım Holding AŞ hisse senedi piyasasında yürütülen işlemler ve sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlardan sorumlu olan 8 kişi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına ve bu kişilere 2 yıl süreyle yasak uygulanmasına karar verdi. Söz konusu kişilerin, Konseyin V-101.1 Sayılı Önlemler Tebliği uyarınca Borsa ve diğer organize piyasalarda işlem yapmaları yasaktır. 6/3 maddesi uyarınca 26 Ağustos 2022 tarihli kararla, 6 ay süreyle işlem yapmaktan yasaklanan kişilerin işlem yasağı süresinin 2 yıllık süreden düşülmesine karar verildi.

SPK, bir kişi hakkında izinsiz sermaye piyasası faaliyetlerinde bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmasına ve söz konusu kişinin “Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı” ile “Türev Araçlar Lisansı”nın 14 Eylül 2023 tarihinden itibaren 5 yıl süreyle iptal edilmesine karar verdi. .

Kurul ayrıca, yurt dışında internet üzerinden kaldıraçlı işlemler yürüttüğü tespit edilen 44 internet sitesine Türkiye’de ikamet eden kişilerin erişiminin engellenmesi için gerekli hukuki süreçlerin yürütülmesine karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu