Haber

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden Güneş Enerjisine Dev Yatırım

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Denizova Güneş Enerjisi Santrali Projesini 109 Milyon TL yatırımla hayata geçiriyor. 25 Ocak Perşembe günü Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün katılımıyla projenin tanıtım töreni gerçekleştirilecek.

İl genelinde yenilenebilir enerjiye yoğun yatırım yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi, güneş enerjisi yatırımlarının en değerlisini Menteşe ilçesine bağlı Denizova Mahallesi’nde gerçekleştiriyor. 109 Milyon TL yatırımla hayata geçirilecek Güneş Enerji Santrali toplam 5 MWe (6,22 MWp) güce sahip olacak.

Türkiye’nin ortalama günlük güneşlenme süresinin en yüksek olduğu illerden biri olan Muğla’da Büyükşehir Belediyesi, kurduğu güneş enerjisi santralleriyle hem çevreyi hem de bütçesini korumaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin MUSKİ olarak il genelinde arıtma tesisleri, içme suyu pompaları gibi çok fazla elektrik tüketen tesisleri bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi, devreye alınacak Menteşe Denizova Güneş Enerji Santrali ile yıllık 9,3 Milyon Kwh elektrik üretecek. MUSKİ, il genelinde yıllık 150 milyon kWh elektrik tüketmektedir. 96 bin 832 metrekare arazi üzerine kurulacak Güneş Enerjisi Santrali’nin maliyeti 109 Milyon TL olacak. Yıllık 19 Milyon 623 Bin TL elektrik üretmesi planlanan santral, 340 bin ağacın temizleyeceği karbon emisyonunu ortadan kaldıracak.

 

Proje Alanına 400 Ağaç Dikilecek

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 96 bin 832 metrekarelik kendi arazisi üzerine inşa edeceği Güneş Enerjisi Santrali, 550 W gücünde 11 bin 310 adet güneş panelinden oluşacak ve arazinin yüzde 86’sına kurulacak. Büyükşehir Belediyesi, Güneş Enerjisi Santrali’nin kurulacağı arazi için ilgili kurum ve bakanlığın görüşlerini aldıktan sonra tarım ve orman arazisi bulunmayan alanda bu yatırımı yapacak. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi, proje alanı çevresine, 1842 metrelik arazinin 592 metrelik orman sınırına ve 1250 metrelik ağaçsız sınır alanına 3 metre aralıklarla 400 ağaç dikecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu