Haber

LÖSEV Başkanı Ezer, Hatay’daki asbest tehlikesine dikkat çekti: 50 yıl sonra burada kanser patlayacak

LÖSEV Yürütme Konseyi Lideri Dr. Üstün Ezer, Hatay Ortak Sorun (YURT) Kurulu’nun davetlisi olarak dün Antakya’da “Kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz” diyerek oluşturulan insan zinciri alanında konuştu.

“Kanser Fırtınası Esiyor ve Kimsenin Umurunda Değil”

LÖSEV Başkanı Ezer, afet bölgesinde taşınan enkazda asbest tehlikesine karşı yaptığı uyarıda, şunları dile getirdi; “Antakya, Antakya halkınındır, kimse bunu görmezden gelmesin ve başka plan, program ve projelere yönelmesin. 1936’da verdiğimiz kurtuluş mücadelesini sürdürüyoruz. Burada da lösemili çocuklarımız var. bütün tırları çek, içi moloz dolu ve bizim tarihimiz, hayatımız. o molozları brandayla örtmeye zahmet bile etmiyorlar. bütün iş makinaları toz alarak çalışıyor ve molozlar çöplüklere, derelere dökülüyor. yataklar ve Asi’nin tüm kolları.Bu, kanserin önümüzdeki 50 yıl içinde burada patlayacağı anlamına geliyor, bir ay öncesinden başlayarak.Bir kanser fırtınası esiyor ve kimsenin umurunda değil, bu asbest tüm yeraltı sularına gidiyor.

LÖSEV Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer.

“ASBEST EŞİT KANSERDİR”

Tıp fakültesine girdiğimizde bize öğretilen ilk şey asbest eşittir kanserdir. Bu toplumu, toprakları bu kadar asbest yüküyle kirletemezsiniz. Buradan elde edilen her şey, içme suyu, solunan hava asbest içerecektir. Bu, önümüzdeki yıllarda tüm deprem bölgelerinde artışı sonsuz olan bir kanser vakasıyla karşı karşıya kalacağımız gerçeğine eşittir.

“HERKESİ DUYGU İLE HAREKETE GEÇİRMEYE DAVET EDİYORUM”

Buna karşı önlem alınmasını istiyoruz, gördüğünüz bu çocukları daha fazla kurban etmeyelim. Yeni çocukları kanser ve lösemi yapmayalım. Buna bir son verelim. Kanser hepimizin ortak sorunu, Hatay hepimizin acil ve ortak sorunu. Bu bahiste sivil toplum kuruluşlarını, insanları, Antakyaları ve çocukları yok sayamazsınız. Herkesi mantıklı davranmaya davet ediyorum.”

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu