Haber

İsveç ve Finlandiya, Macaristan’a çağrıda bulundu: NATO üyeliklerini kabul edin

Türkiye’nin yanı sıra İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurularını onaylamayan Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, iki ülkenin üyelik başvurularını görüşmeye başlayan milletvekillerine çağrıda bulunarak İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini onaylamalarını istedi. Finlandiya “mümkün olan en kısa sürede”.

İsveç ve Finlandiya’nın aylardır Macaristan Parlamentosu’nda görüşülmeyi bekleyen başvurusuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Novak, “Bu, önemli sonuçları olan karmaşık bir karar, bu nedenle dikkatle düşünülmesi gerekiyor.” Novak, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Benim pozisyonum net: Mevcut durumda İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması yasaldır. Ulusal Meclisin en kısa sürede mantıklı bir karar alacağına güveniyorum.”

MACARİSTAN FİNLANDİYA’YA HEYET GÖNDERECEK

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılma başvurusunun kabul edilebilmesi için tüm üye ülkelerin onaylaması gerekiyor. Ancak şu anda Türkiye ve Macaristan gerekli onayı vermiş değil. Bu bağlamda Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto dün (31 Mart) bir açıklama yaparak, Macaristan’ın Finlandiya’nın henüz onaylanmamış NATO başvurusunu görüşmek üzere 9 Mart’ta Finlandiya’ya bir parlamenter heyet göndermek istediğini söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da parlamento görüşmeleri başlamadan önce yaptığı açıklamada, iki ülkenin NATO üyeliklerinin kabul edilebilmesi için parlamento kümelerinin ortasında daha fazla görüşmeye ihtiyaç olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

bandirmaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu