Haber

İsrail’de Yargı Reformuna Protesto

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanhayu tarafından planlanan yargı reformuna karşı çıkan onbinlerce kişi başkent Tel Aviv’den Kudüs’e yürüdü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanhayu’nun uygulamaya koymayı planladığı yargının yetkilerini kısıtlayacak yasa tasarısına İsrail’de protestolar sürüyor. İsrail’in başkenti Tel Aviv’de on binlerce kişi yargı reformuna karşı yürüdü. Davul çalan ve hükümet karşıtı sloganlar atan protestocular, Kudüs’e doğru yürüdüler. İsrail bayraklarıyla yürüyen göstericiler yolları kapatarak yargı reformunun iptal edilmesini istedi.

Güvenlik güçlerinden Netanyahu’ya mektup

İsrail’de ordu, polis ve MOSSAD liderleri de dahil olmak üzere binlerce güvenlik yetkilisi, Netanyahu’ya oylamayı iptal etmesi ve bunun yerine kararlaştırılan reformları müzakere etmesi için açık bir mektup yayınladı. Mektupta, “Yasa, İsrail toplumunun paylaştığı şeyleri eziyor, insanları ayırıyor, İsrail Savunma Kuvvetlerini bölüyor ve ülkemizin güvenliğine ölümcül darbeler indiriyor” denildi.

Öte yandan tasarının 24 Temmuz’da mecliste yeniden oylanması bekleniyor. İsrail hükümetine göre, yargının yetkilerini sınırlayacak yasa tasarısı, mahkemenin çok müdahaleci olması nedeniyle yetki kollarını dengelemek için oluşturuldu.

Tartışmalı yargı reformu paketi

İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog ve ABD’nin karşı çıktığı tartışmalı yargı reformları arasında Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması, parlamentonun mahkeme kararlarının geçersiz kılınması ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisinin azaltılması yer alıyor. İsrail’in yazılı bir Anayasası bulunmamakla birlikte, Yüksek Mahkeme en yüksek yargı mercii olarak görev yapmaktadır. İsrail’de devletin işleyişi, yönetimi, insan hak ve özgürlükleri ile ilgili “temel yasalar” vardır. 4 Temmuz’da İsrail Anayasa Komitesi, yargının hükümet üzerindeki kontrolünü sınırlayacak bir yasa tasarısını onayladı. Söz konusu yasa tasarısı, Yargıtay’ın hükümet ve parlamentonun kararlarını yasaya aykırı bulması halinde bozma yetkisini sınırlıyor. – TEL AVİV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu