Haber

HDP YSK Temsilcisi Tiryaki: Jandarma eşliğinde açık oylama yapıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Seçim Takip Uyum Merkezi Sözcüsü ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, HDP Genel Merkez’de basın toplantısı düzenledi. Seçim Takip ve Entegrasyon Merkezi olarak gün boyu açıklamalarda bulunacaklarını belirten Tiryaki, “Her il ve ilçeyi takip ediyoruz. Halkımızı bilgilendireceğiz. Önemli bir gerginlik yaşamadığımızı belirtmek isterim. Ancak hukuksuzlukların altını çizmek adına gün içerisinde sizlerle paylaşacağız. Partimizin, kadrolarımızın, meslektaşlarımızın her ilini, her mahallesini takip ettiğimiz bilinsin. Bu hukuk dışı ihlallerde tespit ettiğimiz eksiklikleri sizlerle paylaşacağız.”

ALTUN VE SAYAN HAKKINDA KUSURSUZ DAVRANIŞ DUYURUSU

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, sandıklara gösterilen yoğun ilgiye değinen Tiryaki, “Oy verme süreci devam ediyor, başta gençler ve kadınlar olmak üzere Türkiye halklarını bir kez daha oy kullanmaya çağırıyoruz. Kullanılacak her oy, Türkiye’nin demokratikleşmesine ve refah içinde yaşamamıza büyük katkı sağlayacaktır. Öncelikle sandığa giden ve demokratik iradesini yansıtan her bir vatandaşımıza parti adına en içten teşekkürlerimizi, sevgilerimizi, saygılarımızı ve selamlarımızı iletiyoruz.”

Adil bir seçim adına yetkililere “iktidarın göçmenleri” gibi hareket etmemeleri çağrısında bulunan Tiryaki, “Unutulmamalıdır ki, halkın demokratik iradesine gölge düşürecek her hareket, halkın demokratik iradesine gölge düşürecek her hareketin bir netice doğuracaktır. Fahrettin Altun ve Savcı Sayan başta olmak üzere seçim yasaklarını ihlal eden devlet kurumlarının yetkilerini teröre çeviren tüm saray görevlileri ve AKP’liler hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna duyururuz. Seçim propaganda yasakları başladıktan sonra Erdoğan lehine propaganda yapıldı.”

‘YETKİLİLERDEN 142 BELGE ALINDI’

Tiryaki, “Türkiye’nin bağımsız ve tarafsız bir yargıya ulaşması için gerekli soruşturmaların 15 Mayıs’ta yapılacağına olan güvenimiz tamdır. Sandıklarda ve okullarda görev yapan polislerin oy kullandıktan sonra 142 numaralı belgeyi sandık görevlilerine teslim etmediği yönünde yaygın bilgiler aldık. Çünkü seçim ikinci cinsiyete bırakılırsa ‘Biz bu belgeyi kullanacağız’ diyorlar. Bu açıkça alışılmadık bir durum. Sandık Kurulu üyeleri ve diğerlerine davetimizi yineliyoruz: 142’nci belgeyi mutlaka sandık görevlilerinden alın. Ancak bu şekilde mükerrer oy kullanmanın önüne geçileceğini hatırlatmak isteriz” dedi.

VATAN PARTİSİ HAKKINDA CEZA DUYURUSU

Tiryaki, vatandaşların haberi olmadan Antep’te Vatan Partisi gözlemcisi olarak atandığını söyledi. Ne yazık ki bu hemşerilerimizin hiç birinin bu konuda bilgisi yok. Sandıklara gittiklerinde burada oy kullanamayacakları söylendi. Konuyla ilgili hukukçu arkadaşlarımız, il ve ilçe teşkilatlarımız gerekli girişimlerde bulunmuştur. İlçe seçim kurullarıyla temasa geçtiler. İlçe seçim kurullarının kendi adlarına düzenlenmiş görev belgeleri vardır. Bu görev kâğıtları ile görev yaptıkları yerlerde oy kullanabilecekler. Ancak bu süreçlere imza atan Vatan Partisi yerel yöneticileri hakkında bir hata raporu yapacağımızı buradan belirtmek isterim.

‘URFA’DA AÇIK OY VERME’

Tiryaki, bugüne kadar ortaya çıkan hukuksuzlukları şöyle sıraladı: “Urfa’nın Siverek ilçesine bağlı Çinhisar Mahallesi’ndeki Çinhisar İlköğretim Okulu’nda açık oy kullanıldığını tespit ettik. AKP yöneticileri ve ortaklarının açıktan oy kullanmalarını engellemek için gerekli yasal girişimleri yaptık. İlçe seçim kurullarını bu konuda uyardık ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Saraydan ve iktidardan istifade ettikleri için halkın iradesini ipotek altına almak isteyen yerli işbirlikçileri uyarıyoruz. Bu açıkça bir suçtur. Urfa halkı iradesine sahip çıkacaktır. Halkımızla birlikte tek bir maçın boşa gitmemesi için var gücümüzle çalışıyoruz.

‘AKP’NİN JANDARMA EŞLİĞİNDEKİ AÇIK OYLARI KARŞILAŞTI’

Yine Giresun’da Erdoğan’ın sandıklarının daha önce mühürlendiği iddia ediliyor. Bu sadece Giresun’da değil, başka yerlerde de sabah sandıkları sandık kurul başkanı ve sandık kurulu üyeleri tarafından mühürlenirken, bilinçli veya bilinçsiz olarak bu şekilde mühürlendiklerini varsayıyoruz. Birçok oy pusulasında bu nedenle hile yapıldığı iddia ediliyor. YSK nezdinde girişimde bulunduk. Diğer siyasi partiler de YSK nezdinde girişimlerde bulundu. Bu oy pusulaları sandık kurullarınca geçersiz sayılırsa gözlemci ve itiraz yetkisi bulunan arkadaşlarımız itiraz edeceklerdir.

Yine Kahta’nın Eskitaş köyünde AK Parti Adıyaman İl Başkanı’nın kardeşlerinin jandarma eşliğinde köyde açık oy kullandığını tespit ettik. Hakimin köye gitmesi ve sandık kurulu üyeleri ile ilgili işlem yapması yönünde de bir algımız var. Bunu da yakından takip ediyoruz. Yine Mardin’in Kızıltepe İlçesi’ne bağlı kırsal Eşme Mahallesi’nde oy kullanma işlemi sırasında AKP adayının yakınları toplu halde oy kullanmak istedi. Bu sırada AKP adayının onlarca yakını gözlemcilerimize saldırdı. Saldırıda 2 arkadaşımız yaralanmış olup, Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde arkadaşlarımızın tedavisi devam etmektedir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu