Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Pakistan’a resmi ziyarette bulunacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, resmi ziyaret için yarın Pakistan’a gidecek.

Ziyaret kapsamında Pakistan MİLGEM Projesi’nin 4. gemisi PNS TARQ’un Karaçi Tersanesi’nde düzenlenen lansman törenine Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif ile birlikte katılacak olan Yılmaz, Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif ile de baş başa görüşmelerde bulunacak. Şerif ve heyetler arasında.

Proje kapsamında üç gemi denizle buluştu

PN MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen PNS BABUR, PNS BADR ve PNS KHAIBAR denize indirildi. Projenin 4. gemisi PNS TARQ, 2 Ağustos’ta Karaçi Tersanesi’nden denize indirilecek.

Askeri Fabrika ve Tersane İşletmeleri A.Ş.’nin (ASFAT) ana yükleniciliğinde Pakistan Deniz Kuvvetleri için Türkiye ve Pakistan’da eş zamanlı olarak inşa edilen PN MİLGEM gemileri, devletten devlete sözleşme modeliyle, uzun menzilli etkili sensöre sahip ve silah sistemleri, düşük radar kesiti ve düşük akustik imza, yüksek güvenilirlik ve caydırıcılık özelliklerine sahiptir.

Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı ile 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında ASFAT, Pakistan Deniz Kuvvetlerine 4 adet PN MİLGEM korvet satışı gerçekleştirerek, Türkiye savunma sanayisinde o dönemdeki en büyük tek kalem ihracat projesini gerçekleştirdi.

PN MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen ilk gemi PNS BABUR’un iniş töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi’nin katılımıyla 15 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul Tersane Komutanlığında gerçekleştirildi.

İnşa edilen ikinci gemi PNS BADR’ın iniş töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüntülü mesajı, Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif, Eski Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Pakistan Savunmasının katılımıyla 20 Mayıs 2022’de Karaçi Tersanesi’nde gerçekleştirildi. Üretim Bakanı Israr Tareen. .

Projenin 3. gemisi PNS KHAIBAR’ın töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif’in katılımıyla 25 Kasım 2022 tarihinde İstanbul Tersane Komutanlığı’nda gerçekleştirildi. – ANKARA

haber-mutki.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu