Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, ilk insanlı uzay misyonuyla tarihi bir an yaşıyor

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, “Ortak gururumuzun zirveye ulaştığı bir dönemden birini yaşıyoruz. İlk insanlı uzay göreviyle Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı olan Türk Yüzyılına adım atıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı’nın ilk ayağı olan ‘Birinci İnsanlı Uzay Misyonu’ kapsamında video mesaj yayınladı. Erdoğan, açıklamasında, “Hep birlikte tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Ortak gururumuzun zirveye çıktığı zamanlardan birini yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına, ilkiyle Türk Yüzyılına adım atıyoruz. İnsanoğlunun uzay misyonu. Bilim tarihine eşsiz katkılarda bulunan bir medeniyetin mirasçıları olarak, tarihte taşıdığımız misyonu yeniden icra ediyoruz.” “Başarıya ulaşmak için çok değerli yeni bir başlangıç ​​yapıyoruz. Ufka bakan gençlerimize ve çocuklarımıza ilham olması adına uzaya ilk kez bir vatandaş gönderiyoruz. Hayalleri dünyaya sığmayan” dedi.

‘BÖYLE BİRİNİ DAHA GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’

Yıllarca Türk Hava Kuvvetleri’nde jet pilotu olarak görev yapan Alper Gezeravcı’nın uzun hazırlık ve eğitimlerin ardından bugün uluslararası uzay istasyonuna yolculuğa çıktığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece milli uzaydaki hedeflerimizden birini gerçekleştirmiş oluyoruz. 2021 yılında dünyaya ilan ettiğimiz uzay programı gerçek oldu.” .

‘UZAY YOLCULUĞU 14 GÜN SÜRECEK VE 13 DENEY YAPILACAK’

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün sürecek Türk Uzay Bilimi Misyonu kapsamında bilim insanlarının hazırladığı 13 deneyin gerçekleştirileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Astronomi gibi alanlarda bilimsel çalışmalar yapılacak, Tıp ve Genetik Ekipman Birimi olarak bu çalışmaların ülkemize ve bilim adamlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.Rabbim, ‘Allah’tan yolumuzu ve bahtımızı açık etmesini niyaz ediyorum’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu