Ekonomi

Cevdet Yılmaz: Enflasyonda kademeli düşüş yaşanacak

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye Sanayi Sigorta ve Analiz Teklifleri programına katıldı. Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, makro düzeyde büyümeyi dengelemek, enflasyonu düşürmek, ithalata bağımlılığı azaltmak ve mevcut süreçlerde kalıcı bir gerileme sağlamak için gerekli politikaları hayata geçirdiklerini söyledi.

Yılmaz, yıllık bazda düşüşün yılın ortasından itibaren belirginleşeceğini kaydetti. “Makro düzeyde büyümeyi dengelemek, enflasyonu düşürmek, ithalata bağımlılığı azaltmak ve mevcut süreçlerde kalıcı bir düşüş sağlamak için gerekli politikaları uyguluyoruz. Enflasyonda düşüş aylık bazda başlamıştı ve Ocak ayında istisnai bir durum ortaya çıktı. Ocak ayı genel olarak yıllık ayarlamaların yapıldığı aydır. Burada süreksiz bir artış olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki aylarda yine aylık bazda enflasyonda kademeli düşüşler göreceğiz. Bu doğrultuda bir yandan güncellenen para politikalarımız, diğer yandan güçlü maliye politikalarımız ve yapısal reformlarımızla yolumuza devam edeceğiz. İstikrarlı bir yapının oluşması ve enflasyonun istenilen seviyelere ulaşması hem sektörümüz hem de sigortacılık departmanımız için çok daha uygun bir ortam yaratacaktır.”dedi.

“SİGORTA SEKTÖRÜ HENÜZ İSTEDİĞİMİZ YERDE DEĞİL”

Yılmaz, sigorta araçlarının reel sektörde yeterince benimsenmediğini gördüklerini söyledi. ”Maalesef sigorta sektörü henüz istediğimiz yerde değil. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) sigorta teminatı sağlayan sanayi kuruluşlarına yönelik 2023 yılında yaptığı araştırmada; Araştırmaya katılan sanayi kuruluşlarının yüzde 51’i, son 5 yılda herhangi bir hasar yaşamamasına rağmen sigorta poliçelerinin yenilenmediğini ve başka sigorta şirketlerinden poliçe alamadıklarını belirtti. 6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinin ardından, büyük yatırımları olan bölge sanayicilerimizin sigortasız olması ya da yeterli sigorta teminatını alamamasından dolayı ağır maliyetlere katlandığını da gördük. Burada sigorta aracılarının sanayicilerimize gerçek bilgi verme konusunda daha proaktif olmalarını, sanayicilerimizin de risk değerlendirmesi konusunda daha duyarlı olmalarını öneriyoruz. Sektördeki sigorta anlayışının, sadece hasar ve kaybın meydana geldiği durumlarda değil, tüm iş süreçlerinde kullanılabilecek bir teminat sistemine dönüştürülmesi gerektiğine inanıyoruz.Sanki konuşuyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu